Agama brodata – prawdziwy smok w Twoim domu

Agama brodata to już nie tylko ciekawy gad widywany w zoo. Od kilku lat zyskuje coraz większą popularność i wraz z innymi gatunkami jaszczurek, takimi jak np. gekony lamparcie, pojawia się także w naszych domach. Przed decyzją o zakupie warto dowiedzieć się jak najwięcej o egzotycznym zwierzaku, bowiem musi mieć on specyficzne warunki różniące się od tych, które musimy zapewnić psu, papudze czy chomikowi. Skąd pochodzi jaszczurka, jak przygotować się do jej hodowli i co spożywa smok? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tekście.

Mariusz Politowski – hodowca agam brodatych

AdobeStock 143307205

Gdzie żyją smoki? Jak duża jest agama brodata?

Agama brodata (łac. Pogona vitticeps) to jaszczurka, która zamieszkuje tereny środkowej i południowej Australii. Choć w Polsce popularność zyskuje dopiero od kilkunastu lat, w hodowlach na świecie obecna jest już od dawna. Dopiero z końcem lat 60. Australia zakazała eksportu dzikich agam z kraju. Wówczas hodowcy zaczęli samodzielnie pozyskiwać zwierzęta rozmnażając je w niewoli. Doprowadziło to do powstania wielu odmian i linii genetycznych, obejmujących zarówno kolory jak również struktury skóry, oczu i pazurów.

Dorosła agama brodata mierzy od 40 do 55 cm, a jej waga to 350-550 gramów w zależności od osobnika. Przeciętny przedstawiciel gatunku Pogona vitticeps w niewoli żyje od 7 do 12 lat – zdarzają się osobniki, które żyją rekordowo długo przekraczając przeciętny wiek. Zwierzę zyskało popularność przede wszystkim z uwagi na swój wygląd, przypominający smoka (jego angielska nazwa to bearded dragon – brodaty smok) oraz spokojny, nieagresywny charakter. W odpowiednich warunkach zwierzęta przyzwyczajają się bardzo szybko do obecności człowieka.

Agamy brodate są jaszczurkami dziennymi, które żyją w samotności. W naturze dzikie agamy spotykają się wyłącznie w okresie godowym, a po kopulacji samiec i samica rozchodzi się w swoją stronę. W związku z tym nie zaleca się trzymania kilku agam w jednym terrarium, ponieważ powoduje to u nich uczucie dyskomfortu i może prowadzić do walk o dominację i terytorium.

Hodowla agamy brodatej – jak przygotować klienta do kupna jaszczurki?

Przed decyzją o hodowli agamy brodatej powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o jaszczurce, ponieważ nie jest to zwierzę odporne na błędy właścicieli i niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do chorób lub śmierci. Podobnie jak przy wszystkich innych zwierzętach, musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu codzienną pielęgnację i odpowiedzialny chów. Niektórych przeraża widok karalucha oraz fakt, że żywa karmówka będzie musiała pojawić się w domu – w takim wypadku agama nie będzie dobrym wyborem.

Prawidłowa kolejność działań powinna zawsze zaczynać się od zapoznania się ze specyfiką danego gatunku. Warto śledzić fora i grupy poświęcone jaszczurkom lub strony hodowli, które opisują zarówno jasne jak i ciemne strony posiadania gadów, takie jak np. Gady z brodą: 

https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Czytanie i oglądanie materiałów o agamach pozwoli nam się oswoić z przyszłymi obowiązkami i jednocześnie wzbogaci o doświadczenia innych właścicieli smoków.

Kupno zwierzaka powinno zawsze następować na samym końcu. Przed przybyciem agamy powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki. Organizowanie wszystkiego na ostatnią chwilę może często wiązać się z pomyłkami, które będą rzutować na samopoczucie agamy. Na jakie podstawowe elementy powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Terrarium o minimalnych wymiarach 120x60x60 cm – terrarium może być większe (nie ma górnego limitu), ale nie może być mniejsze, ponieważ zahamuje wzrost agamy. Warto stworzyć również ścianki z półkami, które będą dodatkową przestrzenią użytkową,
  • Lampa grzewcza – na wyspie grzewczej, gdzie agama będzie spędzać dużą część dnia temperatura powinna wynosić ok. 38-40 stopni,
  • Lampa UVB – dostarczy jaszczurce promienie UV umożliwiające wytwarzanie w skórze witaminy D3 ułatwiającej przyswajanie wapnia,
  • Podłoże – zapobiegnie ślizganiu się po dnie terrarium. Jako podłoże może posłużyć piasek lub ręczniki papierowe,
  • Miska na pokarm i wodę,
  • Basen – jednocześnie będzie źródłem wody pitnej, a na czas linienia miejscem kąpieli, dodatkowo zapewni w terrarium odpowiednią wilgotność,
  • Korzenie, tuby, kryjówki – uatrakcyjnią wygląd zbiornika a dla agamy będą urozmaiceniem terenu.

Żywienie agamy – co je australijski smok?

Agama brodata jest wszystkożernym gadem. Zwierzę może spożywać zarówno pokarm zwierzęcy, jak również roślinny. Na różnych etapach życia zapotrzebowanie na składniki pokarmowe będzie zmienne. Przyjmuje się, że młoda agama brodata w okresie wzrostu powinna spożywać więcej pokarmów zwierzęcych. Około 80-90% diety powinny stanowić owady karmowe, pozostałe 10-20% rośliny.

Młody gad dość dynamicznie rośnie, dlatego będzie mieć ogromne zapotrzebowanie na białko, będące składnikiem budulcowym. Na etapie wzrostu, który trwa do 12-18 miesięcy, agamę należy karmić codziennie aż do zaspokojenia jej apetytu. Z biegiem czasu do diety jaszczurki powinniśmy włączać coraz więcej zieleniny, tak by dorosła agama, która już nie rośnie przede wszystkim spożywała rośliny (proporcja podana wcześniej odwraca się i 80% pokarmu to zielenina, a 20% to owady karmowe).

Jaki pokarm zwierzęcy i roślinny podawać jaszczurce? W przypadku zwierząt, będą to najczęściej popularne owady karmowe takie jak karaczany (szare, zielone, argentyńskie, tureckie), świerszcze (bananowe, domowe, kubańskie, śródziemnomorskie), szarańcza (pustynna, wędrowna). Rozmiar owada powinien być dopasowany do wielkości agamy. Najbezpieczniej jest podawać okazy nie większe niż odległość między oczami jaszczurki – wówczas mamy pewność, że agama da radę pogryźć i połknąć owada.

Dawniej popularne mącznik młynarek i drewnojad nie są obecnie zalecane jako podstawa diety. Mają one wysoką zawartość tłuszczu, który może odbijać się negatywnie na wątrobie agamy. Możemy je podawać jedynie w formie przysmaku raz na kilka tygodni. Nie należy również podawać owadów znalezionych na dworze lub biegających po domu (np. pająki) – mogą one przenosić pasożyty, które osłabiają organizm agamy.

Lista produktów roślinnych jest bardzo długa, więc dieta agamy z pewnością jest zróżnicowana. Zarówno dorosłej jak i młodej agamie możemy podawać bazylię, roszponkę, miętę, bez, rukolę, mlecz, babkę lancetowatą i zwyczajną, koniczynę, trzykrotkę, kapustę pekińską. Należy przy tym pamiętać, że jeśli pozyskujemy ją z własnych źródeł (np. przydomowego ogródka, okolicznych łąk) przed podaniem zieleninę należy dokładnie umyć. Okazyjnie możemy także podawać owoce: borówkę amerykańską, czereśnię, gruszkę, maliny, truskawkę, żurawinę, jabłko; z warzyw: ogórek, marchew, cukinię, oliwki. Trzeba jedynie pamiętać by twardsze struktury rozdrobnić, np. ścierając na tarce.

Nie należy zakładać, że agama zje wszystko, co zielone. Istnieje szereg pokarmów, których z uwagi na obecność szczawianów (są one toksyczne dla agamy), nie należy podawać gadowi do jedzenia. Do takich roślin należą m.in. kapusta głowiasta (biała i czerwona), szpinak, szczaw, rabarbar.

Oprócz karmienia należy również pamiętać o właściwej suplementacji wapniem i witaminami. Młoda agama powinna dostawać wapń 5 razy w tygodniu (raz dziennie podczas karmienia owadami) oraz 2 razy w tygodniu mieszankę witaminową dla gadów (z witaminą D3) – również podczas karmienia owadami.

Więcej o agamach brodatych na stronie:

 https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

AdobeStock 306530072

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Sprawdź 3 sposoby na zwiększenie sprzedaży offline

Prowadzisz specjalistyczny sklep stacjonarny?  Dzięki obecności w Internecie Internet nie stanowi konkurencji dla sklepów stacjonarnych. Wręcz przeciwnie, to niezbędny kanał do komunikacji, która przebiega jednocześnie