Strona główna Magazyn Wywiady Aquael konsoliduje rynek akwarystyczny
0

Aquael konsoliduje rynek akwarystyczny

Aquael konsoliduje rynek akwarystyczny

„Aby uniknąć sytuacji, w której popyt na nasze produkty przewyższyłby możliwości produkcyjne konieczna byłaby dalsza rozbudowa fabryki. Nasze analizy wykazały, że efektywniejszym i prostszym rozwiązaniem będzie przejęcie już istniejącego zakładu. Stąd właśnie zakup firmy DIVERSA”. O szczegółach przejęcia, a także o przygotowaniach do targów Interzoo – mówi Janusz Jankiewicz, właściciel firmy Aquael

Rozmawia: Mateusz Karatysz

Raz na 2 lata europejska zoologia pokazuje to, co ma najlepszego do zaoferowania. Jakie nowości produktowe przygotowali Państwo na Interzoo 2018?

Targi Interzoo tradycyjnie już będą dla nas okazją do zaprezentowania licznych nowości produktowych. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Podczas targów swoją międzynarodową premierę będą miały szklane grzałki z elektronicznym termostatem PLATINIUM HEATER oraz grzałki ULTRA HEATER – również w pełni elektroniczne i do tego w nietłukącej się obudowie z tworzywa sztucznego. Zaprezentujemy również zupełnie nowe linie filtrów kanistrowych: ULTRAMAX i MAXIKANI, które zastąpią dotąd produkowane filtry UNIMAX, MINIKANI i MIDIKANI. To nie wszystko – kolejną premierą będą innowacyjne zestawy GLOSSY MARINE dedykowane do zakładania okazałych akwariów morskich. Są one częściowo wyposażone i klient sam decyduje, jakie urządzenia techniczne w nich zastosuje. Pokażemy także czarne lampy ledowe do zbiorników otwartych LEDDY SLIM BLACK, nowy napowietrzacz MINIBOOST 200, innowacyjne, energooszczędne pompy stawowe AQUAJET PFN ECO 6000 i 15 0000 oraz – to ciekawostka dla miłośników zieleni domowej – kompletny zestaw VERSA GARDEN HYDROPONIC PLUS do zakładania instalacji hydroponicznych oraz tzw. „zielonych ścian” wyposażony w oświetlenie i samoczynne nawadnianie.

Czy po linii produktów ultra można będzie pokazać na rynku coś bardziej nowoczesnego?

Jak najbardziej – produkcja grzałek to tylko jedna z domen firmy AQUAEL. Warto zwrócić uwagę na zupełnie nowe linie filtrów kanistrowych ULTRAMAX i MAXIKANI łączących nowoczesne rozwiązania techniczne z wyjątkową cichością pracy. Jesteśmy bardzo dumni także z lamp ledowych LEDDY SLIM, które już teraz cieszą się ogromną popularnością wśród akwarystów i wytyczają nowe trendy w tym hobby. Ich czarna wersja na pewno dodatkowo zwiększy zainteresowanie tymi produktami. Wyjątkowo nowoczesne są wreszcie pompy stawowe AQUAJET ECO – dzięki innowacyjnej budowie opracowanej przez konstruktorów AQUAEL zużywają one nawet ponad 60% energii mniej niż starsze modele pomp o analogicznej wydajności. Tym samym dbają nie tylko o kieszeń użytkownika, ale – co bardzo ważne – również o środowisko naturalne.

Czas przygotowań do Interzoo zbiegł się z informacją, która wielu obserwatorów rynku zoologicznego mogła zaskoczyć. Przejęli Państwo firmę Diversa. Jaki był cel tej transakcji?

Przede wszystkim konsolidacja biznesu akwarystycznego, ale również zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych. Firma AQUAEL od lat bardzo intensywnie się rozwija, ale w ostatnim czasie tempo wzrostu produkcji zwiększa się wyjątkowo szybko. Nasz zakład w Suwałkach – mimo że bardzo nowoczesny, stale wyposażany w kolejne maszyny i linie produkcyjne – ma jednak pewien limit możliwości produkcyjnych, którego nie sposób zwiększyć – ograniczeniem jest chociażby czynnik ludzki oraz czas – doba ma w końcu tylko 24 godziny. Aby uniknąć sytuacji, w której popyt na nasze produkty przewyższyłby te możliwości konieczna byłaby dalsza rozbudowa fabryki. Nasze analizy wykazały, że efektywniejszym i prostszym rozwiązaniem będzie przejęcie już istniejącego zakładu. Stąd właśnie zakup firmy DIVERSA.

Przejęcie jest pełne, czy zostali Państwo większościowym udziałowcem?

To pełne przejęcie, jesteśmy jedynym właścicielem tej firmy, która od 1 marca wchodzi w skład marek zarządzanych przez AQUAEL.

W jaki sposób struktury Diversy zostaną włączone do firmy Aquael? Będą Państwo funkcjonować jako grupa? 

W polskim prawodawstwie pojęcie grupy de facto nie istnieje, ale można to tak określić. Obie marki będą ze sobą współpracować dzieląc się posiadanymi technologiami oraz doświadczeniem. Jestem przekonany, że pozwoli to nam umocnić swoją pozycję na rynku i dotrzeć do nowej grupy klientów zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.

Jak Pan szacuje, ile czasu potrwa proces synchronizacji obydwu przedsiębiorstw?

Proces ten już przebiega i to bardzo sprawnie. Rozpoczęliśmy od podstaw, czyli ujednolicenia systemów informatycznych służących do zarządzania i kontroli nad obiema firmami, a także obowiązujących w nich procedur. Kolejnym krokiem będzie modyfikacja oferty i dostosowanie jej do rosnących potrzeb odbiorców, a także opracowanie standardów wzajemnej współpracy.

Co dalej z produktami pod marką Diversa?

Cały czas będą dostępne na rynku – bynajmniej nie zamierzamy likwidować tej marki. Tym bardziej, że ma ona liczne grono odbiorców. Oferowane pod tym brandem produkty należą bowiem do nieco innej półki cenowej niż wyroby AQUAEL i trafiają do innych kupujących. Mam nadzieję, że w przyszłości zastąpią one część produktów AQUAEL, co pozwoli nam odciążyć nieco zakład w Suwałkach i skupić się na rozwoju nowych linii produktów.

Jak rozumiem przejęcie wpisywało się w pewną długoterminową strategię rozwoju firmy. Badają Państwo podmioty zagraniczne, które potencjalnie mogłyby zostać przez Państwa przejęte?

Na razie nie mamy takich planów ani potrzeb. Zakup DIVERSY otwiera przed nami nowe możliwości produkcyjne, które powinny okazać się wystarczające na co najmniej kilka lat. A później, jeśli tempo wzrostu marek AQUAEL będzie się utrzymywać na podobnym poziomie jak obecnie, to kto wie? Być może trzeba będzie podjąć kolejne kroki dla zapewnienia możliwości dalszego rozwoju.

Jaką pozycję na rynku europejskim zajmuje teraz Państwa firma?

AQUAEL już przed zakupem firmy DIVERSA osiągnął status jednego z największych europejskich producentów gotowych zbiorników i zestawów akwariowych. Jesteśmy również w  wąskiej grupie światowych liderów w produkcji grzałek akwariowych, napowietrzaczy i filtrów. Należy dodać, że w przeciwieństwie do innych graczy na rynku wytwarzamy nasze produkty wyłącznie w Europie (Warszawa, Suwałki, a od teraz również Prudnik), a nie – mówiąc bez ogródek – w krajach azjatyckich. To gwarantuje ich wysoką jakość tak docenianą przez naszych kontrahentów. Od lat poprawiamy zarówno technologie wytwórcze, jak i kontrolę jakości naszych wyrobów, dzięki czemu odsetek reklamacji jest bardzo niski i wciąż spada. Co więcej, zapewniamy stałą dostępność elementów eksploatacyjnych do naszych urządzeń, a – w razie potrzeby – również bardzo sprawnie działający serwis. A to gwarantuje dobrą współpracę i zadowolenie klientów ostatecznych. I chyba głównie tutaj leży sekret sukcesu AQUAEL.

(1016)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *