Rodzaje preparatów przeciwpasożytniczych dostępne w sklepie zoologicznym

Co roku na wiosnę półki w sklepach zoologicznych zapełniają się po brzegi preparatami przeciwpasożytniczymi. Handlowcy już w zasadzie od początku roku przygotowują się do „sezonu na kleszcze”, bo wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że wraz z nastaniem cieplejszych dni właściciele psów i kotów spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. Czym się kierować przy sprzedaży takich produktów? Jak doradzić klientom?

Joanna Merta-Krawczyk, biolog środowiskowy i sądowy

Przede wszystkim preparaty przeciwpasożytnicze dzielą się na dwie podstawowe grupy:

 • pasożyty wewnętrzne (endopasożyty) – „na robaki”
 • pasożyty zewnętrzne (ektopasożyty) – „na kleszcze i pchły”

W zasadzie preparaty z obu grup można (i nawet trzeba) proponować klientom przez cały rok. Dotyczy to w szczególności psów, ale właściciele kotów również powinni zostać poinformowani o ich działaniu i stosowaniu. Zazwyczaj klienci sami się dopytują o „coś na kleszcze”, ale nadal często zapominają o odrobaczaniu. Warto o tym wspomnieć podczas sprzedaży.    

Preparaty działające na endopasożyty, czyli robaki obłe (nicienie) i robaki płaskie (tasiemce), należy stosować cały rok. Podawanie tego typu preparatów uchroni nasze zwierzę przed chorobami wywołanymi przez pasożyty (co objawiać się może np. biegunką, wymiotami, spadkiem wagi, utratą sierści, niedokrwistością). Regularne odrobaczanie naszych zwierząt domowych jest bardzo istotne, również z tego względu, że sami możemy się od nich zarazić! I chociaż najbardziej zabójczą chorobą odzwierzęcą jest wścieklizna (tutaj jednak musimy się umówić już na szczepienie do weterynarza), to spotkanie z tasiemcem czy zarażenie się lambliozą (wywołuje ją pierwotniak Giardia lamblia) może być również niebezpieczne.  

AdobeStock 162547531

Preparaty przeciw endopasożytom mogą zawierać następujące substacje:

 • prazykwantel
 • pyrantel
 • emodepsyd
 • fenbendazol (lub jego prekursor febantel)

Występują głównie w postaci tabletek, ale dostępne są również preparaty w kroplach, na przykład dla kotów, lub w postaci pasty. Ich dawkowanie uzależnione jest od wagi zwierzęcia. Warto wspomnieć klientowi, że taka kuracja nie jest jednorazowa! Odrobaczać należy regularnie.

Drugą grupą są preparaty zwalczające pasożyty zewnętrzne. Należą do nich przede wszystkich kleszcze i pchły, ale również wszy, wszoły, nużeńce, świerzbowce oraz roztocza. Kleszcze zaczynają być aktywne, gdy temperatura przez całą dobę utrzymuje się w okolicy 5︒C. Nie spotkamy więc ich srogą zimą, ale na wiosnę już owszem. Niestety pchły lub wszy mogą bytować w gospodarstwach domowych nawet w chłodne dni. Warto zasygnalizować to klientowi, zwłaszcza gdy właśnie przygarnął zwierzę „z ulicy” lub innego podejrzanego miejsca. Pamiętajmy również, że taki pasożyt może być również pasażerem na gapę przyniesionym z podwórka na naszych butach lub odzieży. Nie jest więc niczym wstydliwym, że w naszym czystym mieszkaniu zalęgły się pchły – mogły tam trafić zupełnie przypadkiem. W takich sytuacjach pomocne są preparaty przeciwpasożytnicze stosowane „w otoczeniu” na przykład spraye. Niestety w przypadku silnej inwazji może być konieczność wezwania fachowców, gdyż zdarza się, że opanowanie kolonii tych małych zwierzątek przekroczy możliwości popularnych preparatów.

AdobeStock 162021180
hand of woman dripping drops of remedy from fleas and ticks

Jak już wiemy, wraz z nastaniem wiosny do boju ruszyły kleszcze. W kwietniu i maju (a nawet szybciej – w marcu) warto proponować klientom produkty o wydłużonym działaniu (np. obroże), których wydajność sięga nawet 8 miesięcy. Pomimo iż te produkty cechują się zazwyczaj wysoką ceną, to naszym argumentem sprzedażowym z pewnością może być „raz a dobrze”. Klient chętniej sięgnie do portfela po większą kwotę, wiedząc, że będzie miał spokój w zasadzie do końca “sezonu kleszczowego”. Należy jednak zawsze pamiętać, że w przypadku, gdy zima jest bardzo łagodna, to może się zdarzyć, że nasz pupil złapie kleszcza nawet w grudniu. Z tego powodu część specjalistów zaleca ochronę przeciwkleszczową przez cały rok.

Działanie skutecznych preparatów przeciw ektopasożytom jest oparte na substancjach czynnych. Związki te wykazują działanie bójcze lub odstraszające (repelenty). Produkty działające jedynie odstraszająco są zwykle sporo tańsze, ale i często mało skuteczne.

Preparaty przeciw ektopasożytom mogą zawierać następujące substancje:

 • fipronil
 • permetrynę
 • flumetrynę
 • imidaklopryd
 • propoksur, (s)metopren

W poszczególnych preparatach wyżej wymienione substancje mogą występować pojedynczo lub razem. Jest to ważne, ponieważ niektóre pary wykazują synergiczne funkcjonowanie – oznacza to, że efekt ich równoczesnego stosowania jest wyższy niż w przypadku sumy ich pojedynczego działania, na przykład imidaklopryd i permetryna. 

Warto wiedzieć, jak działają preparaty, które posiadamy na półce, gdyż w przypadku np. niektórych preparatów bójczych kleszcz może nawet chodzić po naszym psie – zostanie on unicestwiony dopiero wówczas, gdy wbije się w skórę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku repelentów; one mają za zadanie jedynie odstraszyć. Dlatego też część producentów łączy różne substancje czynne lub wykorzystuje je w ten sposób, aby zarówno odstraszały, jak i zabijały. Nie należy jednak na własną rękę łączyć różnych produktów, gdyż ich niewłaściwa kombinacja może zaszkodzić naszemu pupilowi.   

AdobeStock 162547531

Preparaty przeciw ektopasożytom występują w postaci obroży i zawieszek, kropli spot-on, sprayów lub tabletek. Ich stosowanie zwykle zależy od wagi zwierzęcia. Różnią się również długością działania. Preparaty do nakrapiania (krople spot-on) zazwyczaj działają 4 tygodnie na kleszcze i do 8 – 12 tygodni na pchły. Trzeba więc pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Obroże zwykle zachowują swoją funkcję przez kilka miesięcy, jednak mogą być nieskuteczne w przypadku mocno kudłatych psiaków z grubym podszerstkiem. Tabletki działają od 4 do 12 tygodni (nie zaleca się podawania szczeniakom).      

Przed użyciem każdego specyfiku klient powinien zapoznać się z jego ulotką, a sprzedawca chociaż w kilku słowach opowiedzieć, jak go stosować. Nieprawidłowa aplikacja lub złe założenie obroży może sprawić, że sprzedany przez nas preparat nie będzie skuteczny! Warto również spojrzeć na opakowanie i umieszczone na nim oznaczenia. Niektóre preparaty nadają się tylko dla konkretnej grupy zwierząt! U królików nie wolno stosować preparatów z fipronilem, a u kotów z permetryną.

Czy więc jest się czego obawiać w lesie lub na okolicznym trawniku? Być może tak, ale jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o bezpieczeństwo naszego pupila, to będziemy mieć pewność, że jest dobrze chroniony. A my możemy już tylko cieszyć się miłym spacerem.

KROPLE FRANCODEX

KROPLE FRANCODEX CLEARONIL DLA PSÓW I KOTÓW

Substancją czynną leku Francodex Clearonil jest fipronil, który zwalcza pchły i kleszcze w każdym stadium rozwojowym. Formuła preparatu (krople spot-on) zapewnia komfortową aplikację leku. Krople podaje się na kark i między łopatki zwierzęcia. Jednodawkowe pipety zawierają roztwór o stężeniu dostosowanym do poszczególnych kategorii wagowych. Preparat ma działanie lecznicze i prewencyjne. Działa w sposób natychmiastowy i trwały, chroniąc Twojego pupila na długi czas.

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Podstawy zdrowej kociej diety

Nie ma chyba ważniejszego elementu w codziennej opiece nad pupilem niż zdrowa, odpowiednia dieta, spełniająca  jego gatunkowe potrzeby. Wobec wielu innych elementów można stosować kompromisy