Kocia strefa wydalnicza – jak powinna wyglądać idealna kuweta?

Kuweta to jedno z najważniejszych miejsc w domu każdego kociarza. To od jej wyboru i odpowiedniej aranżacji przestrzeni okołokuwetowej zależeć będzie komfort zarówno samego kota, jak i jego opiekuna. Kuwety i żwirki stanowią obecnie bardzo zróżnicowaną grupę asortymentową. W poniższym artykule przyjrzymy się produktom wchodzącym w jej zakres, charakteryzując ich typy, wady i zalety

Patryk Pawłowski 

Ukrywanie odchodów stanowi dla kotów ich naturalny mechanizm obronny. Zwierzęta te w naturze są drapieżnikami, ale także stają się ofiarami polowań innych drapieżników. Właśnie dlatego pozostawiają odchody w ściśle określonych, wyznaczonych do tego, bezpiecznych strefach. Najczęściej jeden osobnik ma „przygotowanych” kilka stref wydalniczych – na wypadek, gdyby jedna z nich stała się niemożliwa do wykorzystania. Zatem, myśląc o wyborze kuwety, warto mieć na uwadze, że jej głównym zadaniem jest zapewnienie kotu poczucia bezpieczeństwa, czyli takich okoliczności, w których po pierwsze zwierzę nie jest narażone na hałas i inne tego typu niepokojące bodźce, a po drugie, z którego ma możliwość kontrolowania otoczenia wokół siebie

AdobeStock 374291197

Cechy idealnej strefy kuwetowej

Z wiadomych względów warto dołożyć starać, aby kuweta była dla kota najbardziej atrakcyjnym miejscem wydalniczym w naszym domu. Pierwszą i najważniejszą cechą dobrej kuwety jest jej rozmiar – odpowiednio duży. Kot nie może odczuwać dyskomfortu spowodowanego ciasnotą. Długość kuwety powinna być przynajmniej równa długości kociego ciała – tak, by kot mógł w niech swobodnie usiąść, a także się obrócić.

Jeżeli mamy taką możliwość, zadbajmy o to, by kot miał więcej stref wydalniczych niż jedną… a w zasadzie więcej o jedną niż wynosi liczebność naszej kociej rodziny. Jeżeli mamy dwa koty – trzy kuwety będą rozwiązaniem idealnym. Nigdy nie powinniśmy mieć natomiast mniej kuwet niż kotów.

Kuweta powinna być ustawiona w dobrym miejscu. Warto doradzić to klientowi, który wybiera pierwszą kuwetę dla swojego kota – z pewnością wpłynie to też na rodzaj wybranego rozwiązania, które każdorazowo trzeba przecież dopasować do indywidualnej przestrzeni domowej. Kuweta nie powinna oczywiście stać w pobliżu wody i kociego pożywienia. Nie powinna też zajmować centralnego miejsca w ciągu komunikacyjnym, a jednocześnie być łatwo dostępna i umożliwiać kotu obserwowanie otoczenia. Z tego powodu złym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju klapki i drzwiczki kuwetowe. Pamiętajmy, że nawet kryte kuwety, powinny mieć otwarty otwór drzwiowy.

Pamiętajmy ponadto, że kuwetę należy regularnie czyścić (nie tylko wyrzucać nieczystości i dosypywać świeży żwirek), a także co jakiś czas wymieniać. Kot w procesie zakopywania będzie rysował kuwetę pazurami, a porozcinany plastik łatwiej wchłania nieczystości i zapachy

AdobeStock 363229293

Rodzaje kuwet

Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów kuwet, które możemy zaproponować klientom. Niezależnie od tego, jakiej rady udzielamy, zawsze będzie miała ona swoje wady i zalety, o których warto poinformować kupujących.

Kuweta otwarta

To najpopularniejszy rodzaj kuwety, z jakim możemy się spotkać. Bardzo dobrze wspiera kocie potrzeby gatunkowe, gdyż jej budowa zapewnia użytkownikowi widoczność terytorium podczas wydalania. Jest też dla kota naturalna – brak zadaszenia i łatwa dostępność z pewnością wpłyną na szybkość akceptacji. Nieco trudniejsze w przypadku kuwety otwartej jest utrzymanie czystości, ponieważ koty mogą z niej w łatwy sposób wysypywać żwirek podczas zakopywania.

Kuweta kryte

Niektóre koty będą preferowały taki rodzaj kuwety ze względu na jej intymność. Wybór może się sprawdzić szczególnie w sytuacji, gdy w przestrzeni domowej nie dysponujemy miejscem, które samo z siebie zapewni kotu poczucie bezpieczeństwa. Dobre dla kotów, które lubią intensywnie zakopywać. Przy wyborze takiej kuwety warto zwrócić dodatkowo uwagę na jej wysokość. Niektóre koty załatwiają swoje potrzeby kuwetowe w pozycji stojącej – w takim przypadku zbyt niska kuweta na pewno nie zostanie zaakceptowana. Słabo sprawdza się przy większej liczbie kotów ze względu na utrudniony dostęp i mały otwór wejścia.

Kuweta samoczyszcząca

To od pewnego czasu modne rozwiązanie – kuweta w pełnia zautomatyzowana, która usuwa nieczystości sama, do specjalnego pojemniczka. Rozwiązanie dobre w sytuacji, gdy kot przez dłuższy czas przebywa sam w domu. Ma jednak swoje wady. Przede wszystkim hałas w momencie pracy mechanizmu. Jeśli kuweta „włączy się” w momencie, w którym kot będzie z niej korzystał, z pewnością go wystraszy i nie będzie postrzegana jako przestrzeń bezpieczna. W przypadku niektórych zwierząt może to skutkować nawet trudną do wyleczenia traumą.

Kuweta przesiewowa

Składa się zazwyczaj z trzech misek kuwetowych, z których środkowa ma postać sitka, umożliwiającego przesiewanie nieczystości od suchego podłoża bez użycia łopatki. Wymaga używania dobrych żwirków betonitowych, a także nie sprawdzi się w przypadku zwierząt z problemami trawiennymi. Ponadto mechanizm przesiewowy sprawia, że poszczególne misy są dość trudne do codziennego utrzymywania w czystości, zwłaszcza w wariancie zadaszonym.

Kuwety kartonowe

Raczej nie powinna być główną kuwetą w kocim domu, ale sprawdza się podczas sytuacji awaryjnych, takich jak wyjazdy. Szybko przesiąka zapachami i trzeba ją regularnie wymieniać.

Wybór kuwety to jedna z pierwszych czynności, o których pomyśli świeżo upieczony koci opiekun. Kwestia ta jest, jak widać, dość skomplikowana, a rynek obfituje w przeliczne rozwiązania. Warto zatem przygotować się dobrze do rozmowy o kociej strefie wydalniczej. Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem kuwety jest zapewnienie komfortu jej faktycznemu użytkownikowi – czyli kotu. Miejmy zatem na względzie jego potrzeby gotunkowe.

KUWETY PRODUCT PLACEMENT

KUWETY DLA KOTÓW ZOLUX

Z myślą o komforcie zwierzęcia oraz jego opiekuna nowa kolekcja toalet dla kotów marki Zolux (linie Furba, Cathy i Sprint) to modele o rozszerzonej funkcjonalności i kolorystyce. Uchylne drzwiczki ułatwiają dostęp do wnętrza, filtr węglowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy, boczna obręcz zapobiega roznoszeniu żwirku, sito umożliwia oddzielić część czystą ściółki od brudnej, a zamontowany w górnej części uchwyt pozwala łatwo przenieść kuwetę w inne miejsce. Dostępny jest także zestaw ekologicznych łopatek oraz mat higienicznych do kuwet. Produkty występują w kilku rozmiarach. Do ich stworzenia został użyty plastik pochodzący z recyklingu.

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Jak czytać etykiety karm dla zwierząt?

Szeroki wybór karm, jaki obecnie mamy na rynku powinien ułatwiać znalezienie tej najbardziej odpowiedniej – niestety, nie zawsze tak jest. Opiekunowie stojący przed wyborem karmy