Kleszcze atakują!– Jak zabezpieczyć psa i kota przed kleszczami?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, mogące wyrządzić w organizmie żywiciela ogromne szkody.
Ci podstępni krwiopijcy są odpowiedzialni za szerzenie się wśród zwierząt między innymi babeszjozy i boreliozy, chorób, które niewykryte w porę mogą doprowadzić do śmierci czworonoga


TECH. WET. AGATA MICHNIEWICZ

Ile trwa sezon kleszczowy?

Aktywność kleszczy ściśle związana jest z temperaturą gleby. W utrzymujących się wartościach powyżej pięciu stopni Celsjusza kleszcze budzą się do życia. W chłodniejszych miesiącach hibernują w oczekiwaniu na nadejście wiosny. W polskich warunkach przeciętny okres żerowania kleszczy trwa od marca do października. Niemniej jednak, łagodne zimy i coraz szybciej nadchodząca wiosna mogą ten czas wydłużyć, umożliwiając kleszczom bezkarne żerowanie przez większą część roku. W całym okresie aktywności możemy wyróżnić dwa szczyty, przypadające na przełom maja i czerwca oraz września i października. Krwiożercze pasożyty najchętniej zamieszkują wysokie trawy łąk i lasy, choć można spotkać je także na miejskich trawnikach, w parkach czy w ogródkach. Cierpliwie potrafią czekać na swojego żywiciela i długo poszukiwać odpowiedniego miejsca do wkłucia. Niepostrzeżenie buszując w sierści psów i kotów, kleszcze najchętniej wgryzają się w nieowłosioną skórę brzucha, okolice uszu, szyi i pyska.

AdobeStock 210738873

Rodzaje preparatów przeciwkleszczowych

Świadomość o skali zagrożeń ze strony kleszczy z roku na rok się zwiększa. Przy końcu zimy klienci sklepów zoologicznych, często bez większego zachęcania, sięgają po produkty ochronne. Różnorodność tego typu preparatów i coraz większa ich skuteczność pozwalają minimalizować ryzyko zakażeń chorobami odkleszczowymi oraz pozwalają na dobór najwygodniejszej opcji.

Co więc, poza ceną, odróżnia od siebie poszczególne produkty?

  1. Czas działania

Długość działania dostępnych preparatów przeciwkleszczowych waha się od trzech tygodni do  nawet ośmiu miesięcy. Dłuższe działanie preparatu z reguły łączy się z wyższą ceną. Jeśli jednak klient weźmie pod uwagę fakt, że taki produkt wystarczy kupić raz lub dwa razy na sezon – często decyduje się na zakup.

  • Sposób działania

Działanie preparatów przeciwkleszczowych można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to preparaty bójcze, powodujące śmierć pasożytów. Druga to preparaty odstraszające – zapobiegające wkłuwaniu się kleszczy w skórę. Oczywiście jeden preparat może łączyć w sobie obie funkcje.

  • Rodzaj substancji czynnej

Najczęściej spotykane substancje czynne w preparatach przeciwkleszczowych to permetryna, fipronil, imidaklopryd oraz flumetryna. Na szczególną uwagę zasługuje permetryna, która jest substancją toksyczną dla kotów. Preparaty ją zawierające opatrzone są specjalnym znakiem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie mogą być stosowane u kotów, ale uwaga – także u psów, przebywających w bardzo bliskim kontakcie z kotami.

  • Forma

Forma produktu wydaje się najważniejszym parametrem determinującym jego wybór. Wybierając między obrożą, preparatem typu spot-on, sprayem czy tabletką, warto powołać się na indywidualne doświadczenia, cechy i styl życia zwierzęcia. Obroże charakteryzują się najdłuższym działaniem ochronnym i chętnie wybierane są przez właścicieli psów. Należy jednak pamiętać, że chodzące swoimi ścieżkami koty, mogą taką obróżkę zgubić. Podobnie jak obroże, preparaty typu spot-on charakteryzuje kontaktowy sposób działania. Przez mniej więcej miesiąc od aplikacji substancje zawarte w takich preparatach utrzymują się na powierzchni skóry. By uniknąć obniżenia skuteczności, kropelki nie powinny być podawane bezpośrednio po kąpieli ani przed nią. Najlepiej więc zachować 48-godzinny odstęp w jedną i drugą stronę. Innym sposobem działania cechują się tabletki przeciwkleszczowe, dostępne w gabinetach weterynaryjnych. Substancje w nich zawarte krążą w krwioobiegu, zabijając kleszcza w chwili ugryzienia zwierzęcia. Uzupełniająco w walce
z kleszczami warto posiłkować się także produktami o krótkotrwałym działaniu bójczym. Spray lub szampon można zastosować na przykład przed założeniem obroży lub aplikacją kropelek.

AdobeStock 312815277

            Zachowanie ciągłości ochrony jest kluczowe, niezależnie od rodzaju wybranego produktu. Preparaty najlepiej ordynować na tzw. zakładkę, a więc ponawiać aplikację jeszcze przed końcem ulotkowego działania. Dobra praktyką sprzedawcy jest więc oferowanie minimum dwóch opakowań danego preparatu.

Usuwanie kleszczy

Choć dostępne środki przeciwkleszczowe charakteryzuje coraz wyższa skuteczność, żaden z nich nie gwarantuje stu procentowej ochrony. Wczepiony w skórę kleszcz powinien być jak najszybciej usunięty. Bezpiecznie możemy go wyjąć za pomocą specjalnych widełek, pętelek lub pęset. Tego typu sprytne urządzenia to absolutny must-have w sklepie zoologicznym. W szczycie sezonu kleszczowego warto przemyśleć wyeksponowanie ich w strefie kasy. Okolicy ugryzienia nie należy smarować masłem, kremem ani alkoholem, a jedynie zdezynfekować po wyjęciu nieproszonego gościa ze skóry. Nie ściskając wystającego odwłoka, kleszcza podważamy tuż przy skórze i pewnym ruchem wyciągamy. Jeśli pasożyta nie uda się wyjąć w całości, organizm w naturalny sposób pozbędzie
się resztek z tkanek po kilku dniach. W miejscu ukłucia może pozostać niewielkie zgrubienie
lub zaczerwienienie, które możemy posmarować maścią łagodzącą zaleconą przez lekarza weterynarii.

            Sezon kleszczowy już wkrótce się rozpocznie. Zadbajmy o to, by każdy właściciel zwierzaka, znalazł w naszym sklepie wygodne i skuteczne rozwiązanie dla swojego pupila. Zapominalskim proponujmy preparaty ochronne przy każdych zakupach. Psom i kotom z pewnością wyjdzie
to na dobre. 

Hanna Kantor komentarz

Nie jest obojętne, jak usuniemy kleszcza

Hanna Kantor, Portica

Profilaktyka jest najważniejsza, a repelenty to bardzo skuteczny sposób uniknięcia kontaktu z pasożytem. Niestety, nie istnieją metody działające u wszystkich, zawsze, z jednakowym skutkiem. Istnieje ryzyko, że mimo stosowania repelentów zwierzę złapie kleszcza. Warto pytać klientów o ich doświadczenia i sugerować zakupienie (na wszelki wypadek) także przyrządu do usuwania kleszczy. Ale UWAGA! Nie jest obojętne, jak kleszcza usuniemy. Należy to zrobić skutecznie i bezpiecznie: bez ściskania, w całości, nie drażniąc pasożyta. Najlepszym wyborem będą więc francuskie haczyki TICK TWISTER®KLESZCZOŁAPKI®, opracowane i produkowane przez lekarza weterynarii. Bardzo proste w obsłudze, pozwalają uchwycić kleszcza tuż przy skórze i usunąć sprawnie i bez ryzyka. Gwarancję skuteczności dają wyłącznie oryginalne haczyki produkowane przez ich wynalazcę w firmie H3D we Francji.

Product placement kleszcze + foto

Bezpieczny spacer z psem

lecznicze obroże przeciwpasożytnicze Prevendog od Laboratoire Francodex

Zbliża się wiosna, a wraz z nią inwazja komarów i kleszczy. To najwyższy czas, by pomyśleć o ochronie czworonoga przed ukąszeniami pasożytów i przenoszonymi przez nie groźnymi chorobami. Francuska marka Laboratoire Francodex wprowadza na polski rynek obroże lecznicze Prevendog o statusie weterynaryjnego leku OTC, których substancją czynną jest deltametryna – syntetyczny środek owadobójczy. Obroże wykazują silne działanie odstraszające i roztoczobójcze względem występujących w Polsce gatunków kleszczy i komarów w okresie od 5 do 6 miesięcy. Dostępne są w 3 rozmiarach, dobranych do wielkości poszczególnych ras. Posiadają również specjalne zabezpieczenie przed uduszeniem, dzięki czemu w przypadku zahaczenia o przeszkodę, zwierzę własnymi siłami jest w stanie rozciągnąć obrożę w takim stopniu, aby szybko się z niej uwolnić.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

 * Grupa Zolux – właściciel marki Laboratoire Francodex

  Skrócona ulotka spc.:

PREVENDOG 0,636/1,056/1,304 G OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO MAŁYCH/MAŁYCH I ŚREDNICH/BARDZO DUŻYCH PSÓW

Substancja czynna: deltametryna 0,636 g (psy 0-5 kg), deltametryna 1,056 g (psy 0-25 kg), deltametryna 1,304 g (psy powyżej 25 kg). 

Obroża lecznicza. 

Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt: Zakażenie pasożytami wrażliwymi na deltametrynę. Zapobieganie ponownej inwazji kleszczy (Ixodes ricinus i Rhipicephalus sanguineus) dzięki działaniu roztoczobójczemu przez okres 6 miesięcy. Zapobieganie ukąszeniom moskitów (Phlebotomus perniciosus) dzięki działaniu odstraszającemu (przeciwdziała żerowaniu) przez okres 5 miesięcy. Zapobieganie ukąszeniom komarów (Culex pipiens) dzięki działaniu odstraszającemu (przeciwdziała żerowaniu) przez okres 6 miesięcy.

Przeciwskazania: Ze względu na brak odpowiednich badań nie stosować u szczeniąt poniżej 7. tygodnia życia. Nie stosować w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną lub dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować u kotów. Nie stosować u psów ze zmianami skórnymi. 

Podmiot odpowiedzialny: VETPHARMA ANIMAL HEALTH, S.L. Les Corts, 23. 08028 – Barcelona, Hiszpania.

Lokalny przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: SAS FRANCODEX Sante Animale. 10 rue de l’Ormeau de Pied. 17100 – Saintes, Francja. +48 43 678 43 13

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

PREVENDOG 0,636 OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO MAŁYCH PSÓW Nr. pozwolenia: 2973/20

PREVENDOG 1,056 OBROŻA LECZNICZA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PSÓW Nr. pozwolenia: 2974/20

PREVENDOG 1,304 OBROŻA LECZNICZA DLA BARDZO DUŻYCH PSÓW Nr. pozwolenia: 2975/20

Pełna informacja na temat produktu zawarta jest w charakterystyce produktu leczniczego.

www.francodex.com/pl

Product placement kleszcze

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Jak czytać etykiety karm dla zwierząt?

Szeroki wybór karm, jaki obecnie mamy na rynku powinien ułatwiać znalezienie tej najbardziej odpowiedniej – niestety, nie zawsze tak jest. Opiekunowie stojący przed wyborem karmy

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

4. kwietnia przypada Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Przedstawicielki firmy Zolux Polska odwiedziły z tej okazji łódzkie i zgierskie schronisko dla zwierząt. Ich podopieczni dostali przysmaki

Akcesoria spacerowe dla psa i kota

Nadchodzi lato, a wraz z nim rozpoczyna się sezon spacerowy. Na ulicach i w parkach pojawiają się, spragnieni pieszych wędrówek, opiekunowie czworonogów wraz ze swoimi

DuckLove – ubrania najwyższej jakości

„Chciałabym, żeby moja marka była identyfikowana z wygodą, praktycznością i jakością. Zależy mi na zachowaniu harmonii między estetyką ubrań a ich funkcjonalnością, aby dawały radość

Powiązane artykuły