Karmy z owadów – jak je polecać klientom

Rynek karm z owadów, przeznaczonych dla psów i kotów stale się poszerza. Dostępne są już zarówno karmy suche jak i mokre, monobiałkowe, jak i te oparte na białku owadów z dodatkiem innych rodzajów białka.

Ktarzyna Towalewska, specjalista żywienia zwierząt w Fundacji Surowe Kotki i Psy

Coraz częściej opiekunowie sami decydują się na ten typ karmy i nie trzeba ich do nich przekonywać. Kierują się zarówno chęcią dbałości o środowisko jak i problemami zdrowotnymi ich pupili, przy których wskazane jest podawanie karmy z białkiem owadów. Wielu opiekunów jednak wciąż pozostaje sceptycznych – mają wątpliwości, czy takie karmy są prawidłowo zbilansowane i czy zwierzę będzie chętnie je zjadać. Jak zachęcić niezdecydowanych właścicieli do wyboru karmy opartej na białku owadów?

Liczbę gatunków owadów żyjących na ziemi ocenia się na ok. 2 miliony. Stanowią one ważny element środowiska naturalnego, głównie jako pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Insekty i ich produkty znajdują zastosowanie m.in. w sektorze spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym. W wielu rejonach świata np. w Chinach, Japonii, Tajlandii, RPA, czy Meksyku owady są także składnikiem diety ludzkiej. Istnieją dowody na to, że owady są częścią diety dzikich psowatych, są także powszechnie spożywane przez dzikie i domowe koty, stanowiąc do 6% ich diety – białko insektów nie jest zatem czymś zupełnie nieznanym zwierzętom domowym. Do produkcji karm dla zwierząt stosowane  są obecnie larwy muchy czarnej żołnierza (Hermetia illucens), larwy mącznika (Tenebrio molitor) i świerszcze domowe (Acheta domesticus). Zawartość białka wynosi w nich od 40 (larwy muchy czarnej) do aż 69 % (świerszcze). Charakteryzuje je także odpowiedni skład aminokwasów, choć w większości owadów jadalnych stwierdzono niski poziom lizyny i tryptofanu. Poziomy tłuszczu surowego wahają się od 14,41 do 37,1% i są zwykle wyższe u larw niż u osobników dorosłych. Owady są również dobrym źródłem minerałów, zwłaszcza żelaza, miedzi i cynku.   

Wybierając karmę, która ma stanowić podstawę diety zwierzęcia koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest to karma pełnoporcjowa. Informacja taka jest obowiązkowym elementem etykiety i gwarantuje, że karma dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Każda karma pełnoporcjowa zawiera dodatek witamin i minerałów, który uzupełnia te składniki, których nie zawierają w odpowiedniej ilości surowce użyte do produkcji karm. Dotyczy to także karm z owadów. Wybierając tego typu pełnoporcjową karmę opiekun ma pewność, że nie spowoduje ona niedobory składników odżywczych u jego pupila. Warto wiedzieć, że strawność białka owadziego, oszacowana w badaniach naukowych jest wysoka –  wynosi od 76% do 98%, jest zatem porównywalna ze strawnością innych białek pochodzenia zwierzęcego i wyższa niż strawność białka roślinnego. Pełnoporcjowa karma oparta na białku z owadów może zatem w bezpieczny sposób zastąpić karmę opartą na bardziej tradycyjnym źródle białka.

AdobeStock 415047212

Po produkty z owadów najczęściej sięgają opiekunowie zwierząt cierpiących na alergię, którzy szukają karm opartych na nowym źródle białka. Owady mogą być tutaj dobrym rozwiązaniem, choć dane na temat hipoalergicznych właściwości owadów są ograniczone. Dla większości zwierząt będzie to jednak nowy element diety, który warto wypróbować. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na pozostałe składniki karmy – czy na pewno owady są jedynym źródłem białka, a w przypadku karm suchych – jakie jest źródło węglowodanów. Najlepszą opcją jest wybranie karmy o jak najmniejszej liczbie składników. Należy uczulić opiekunów, że żadna karma nie jest w 100% bezpieczna i podanie karmy z owadów rzeczywiście może zmniejszyć a nawet doprowadzić do całkowitego ustąpienia objawów alergii jednak nie w przypadku każdego zwierzęcia nastąpi poprawa, ponieważ każde białko może spowodować alergię.

Nie tylko białko ale również tłuszcz z owadów może być wartościowym składnikiem karmy. Ciekawa i ważna z punktu widzenia dietetyki psów i kotów jest wysoka zawartość kwasu laurynowego. Jest to jeden ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT – Medium Chain Triglicerydes), posiadający właściwości antybakteryjnie i pozytywnie wpływający na mikrobiom przewodu pokarmowego. W przeprowadzonych badaniach karma oparta na mączce ze świerszczy okazała się skuteczna w utrzymaniu prawidłowej mikrobioty jelit u psów. Karmy zawierające tłuszcz z owadów mogą być zatem pomocne u zwierząt z chorobami przewodu pokarmowego, cierpiącymi na dysbiozę i poddawanych długotrwałej antybiotykoterapii. Kwas laurynowy może również regulować całkowity poziom cholesterolu i w badaniach na psach starszych (powyżej 10 roku życia), którym karmę z larw muchy czarnej podawano przez 12 tygodni odnotowano spadek poziomu cholesterolu we krwi.

Dla psich i kocich opiekunów duże znaczenie będzie mieć także oczywiście smakowitość karmy. Obawy dotyczą szczególnie kotów wybrednych. Badania smakowitości karm wykazały, że są one dobrze tolerowane przez koty, przy czym preferują one te produkowane z larw mącznika, podczas gdy dla psów bardziej odpowiednie okazały się karmy na bazie larw muchy czarnej żołnierza. Również całkowite zastąpienie tłuszczu z kurczaka w karmie dla psów  tłuszczem z larwy muchy czarnej nie wpłynęło negatywnie na smakowitość pokarmu.

Dostępne obecnie na rynku karmy z owadów są bardzo zróżnicowane pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów. Wybierając karmę dla konkretnego zwierzęcia koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Przykładowo, zawartość tłuszczu w mokrej karmie dla psów może wynosić zarówno 13% jak i 30%. Zawartość tłuszczu w diecie jest szczególnie istotna w przypadku zwierząt z nadwaga i otyłością, problemami z trzustką i wątrobą. Wybierając karmę z owadów należy zatem nie tylko zapoznać się ze składem surowcowym ale i analitycznym, tak aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb zwierzęcia.

Karmy z owadów to  nie tylko szansa na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko ale dobra alternatywa dla tradycyjnych źródeł białka i szereg korzyści dla zdrowia psów i kotów. Nie dla każdego zwierzęcia będą one oczywiście odpowiednie, ale zawsze warto brać je pod uwagę i wiedzieć, jak przekonać do nich sceptycznych opiekunów.

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Bo lepiej zapobiegać niż leczyć

najwyraźniej widzimy w miesiącach jesienno-zimowych, w których dużo łatwiej o przeziębienie. Naturalnie, spadki odporności dotyczą także organizmu psa i kota, a zimne miesiące stanowią dla układu immunologicznego prawdziwy sprawdzian.