Azan, wyłączny dystrybutor marki Brit na Polskę, nieustannie poszerza portfolio produktów z białkiem owadów. Wśród propozycji asortymentowych znalazły się już karmy dedykowane kotom. O nowościach wchodzących w skład linii opowiada Maciej Wernicki, dyrektor marketingu w Azan
Rozmawia: Patryk Pawłowski
Karmy z białkiem z owadów stają się coraz bardziej popularne. Na czym polega atrakcyjność tej grupy produktów?
Wykorzystywane w karmach białko owadów to przede wszystkim bardzo duża wartość dla samego zwierzęcia. Białko tego typu jest hipoalergiczne oraz strawne w blisko 95%. Ma to ogromne znaczenie w przypadku występowania różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych oraz alergii. Dodatkowo, decydując się na formuły oparte na insektach, przyczyniamy się do troski o środowisko. Larwy są w stanie spożyć około 4,5 tony zbędnych odpadów roślinnych i nie wytwarzają metanu (jego emisja sprzyja efektowi cieplarnianemu). Hodowla ma charakter lokalny, co pozwala na obniżenie śladu węglowego. Warto wspomnieć również o zmniejszonym zużyciu wody względem produkcji związanych z udziałem tradycyjnych białek odzwierzęcych w karmach.
Czy można powiedzieć, że polski konsument jest dobrze wyedukowany? Wszak karmy z owadów to propozycja skierowana do bardzo świadomej grupy odbiorców.
Śmiało można stwierdzić, że świadomość związana z żywieniem wzrasta u opiekunów zwierząt. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że karmę należy dobrać pod względem nie tylko preferencji smakowych pupila, ale przede wszystkim uwzględniając jego wielkość, etap życia i specjalne potrzeby. W dalszym ciągu przybywa świeżo upieczonych właścicieli, których również trzeba edukować w tym zakresie, dlatego nie poprzestajemy szerzyć stale aspektu edukacyjnego. Kompetencje właściciela zapewnia podejmowanie właściwych wyborów i lepszą profilaktykę w zakresie zdrowia jego podopiecznego.
Czyli owady to przyszłość dietetyki zwierzęcej?
Zgodzimy się, że zainteresowanie kwestiami związanymi z dbałością o środowisko sukcesywnie wzrasta. Prognozujemy, że trend wyboru alternatywnych źródeł białek (ograniczających negatywny wpływ na przyrodę) będzie się nasilał. Cena tradycyjnych surowców wykorzystywanych w karmach (np. wołowiny) rośnie, możliwe więc, że owady będą równoprawnym składnikiem karm w ciągu kilku najbliższych lat. Dodatkowym atutem będzie w tym wszystkim aspekt hipoalergiczny i wysoka przyswajalność produktów.
Jakie owady są wykorzystywane w karmach Brit i jak wygląda proces ich pozyskiwania?
W karmach stosuje się białko owadów, a konkretnie muchy czarnej hermetia illucens. Do produkcji wykorzystuje się wyłącznie jej postać larwalną. Warto wspomnieć, że proces rozwoju larwy ze złożonego jaja wynosi zaledwie 4-5 dni, co daje niezwykłą oszczędność pod względem przestrzennym i czasowym.
Jakie produkty wchodzą obecnie w zakres linii Brit Insect?
W początkowej fazie pojawiły się produkty dla psów, a pośród nich podstawowa karma Brit Care Hair & Skin Insect & Fish. Uzupełniono ją gamą chrupiących smakołyków Brit Care Crunchy Cracker, których portfolio sięgnęło aż 6 wersji smakowych. Istnieją jeszcze inne przysmaki zawierające w składzie owady, chociażby Brit Care Functional Snack Immunity lub wybrane smaki Brit Care Jerky Snack. Niedawno pojawiła się również propozycja formuły dla kota Brit Care Sensitive Insect & Fresh Herring oraz najświeższy produkt – smakołyki Brit Care Snack Superfruits z białkiem owadów z owocami dzikiej róży.

Formuła dla kotów to nowość. Jakie są główne cechy tego produktu i dla jakich zwierząt jest on przeznaczony?
Ten produkt jest dedykowany przede wszystkim kotom wrażliwym, które mają problemy związane z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. To są dosyć popularne problemy dotykające opiekunów kotów, którzy starają się znaleźć odpowiednią karmę. My wychodzimy temu naprzeciw. Formuła Brit Care Sensitive Insect & Fresh Herring jest bezzbożowa, pozbawiona konserwantów i GMO. Tłuszcz z kurczaka zastąpiono olejem kokosowym. Dzięki dodatkowi świeżego śledzia karma cieszy się wyjątkowym aromatem i smakowitością, kusząc tym samym wybredne koty. Często zwierzęta cierpiące z powodu alergii mają problem z utrzymaniem skóry i sierści w prawidłowej kondycji. W tej karmie znajduje się zbilansowana zawartość aminokwasów, które zatroszczą się o te aspekty.
W 2021 roku marka Brit była silnie obecna w przekazie marketingowym. Czy nadchodzący rok będzie równie intensywny?
Widząc, jak dynamicznie rozwija się branża zoologiczna, jesteśmy pewni, że w 2022 roku będzie pod tym względem jeszcze ciekawiej. Dołożymy wszelkich starań, aby jeszcze bardziej zintensyfikować nasze działania. Organizowane przez nas akcje niejednokrotnie wyznaczały kierunki w trendach. Z niecierpliwością czekamy już na kolejny rok i kolejne wyzwania!
W jaki sposób najłatwiej się z Wami skontaktować?
Na naszej stronie internetowej, w zakładce „kontakt” znajduje się podstawowy numer Biura Obsługi Klienta, pod którym można uzyskać wszelkie informacje. W przypadku konkretnego zainteresowania związanego ze współpracą należy skontaktować się z jednym z naszych Ambasadorów Marki, których numery oraz obszar działalności na terenie kraju również znajdują się na naszej stronie: