Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Dlaczego zwierzęta się drapią? Czy drapanie może być złe?
0

Dlaczego zwierzęta się drapią? Czy drapanie może być złe?

Dlaczego zwierzęta się drapią? Czy drapanie może być złe?

Drapanie jest całkowicie naturalnym odruchem. O sytuacji patologicznej można mówić dopiero, gdy drapanie staje się dominującą aktywnością – jest nagminne, długotrwałe albo, gdy zwierzę z upodobaniem koncentruje się na jednym skrawku ciała

Sednem problemu, jaki może stwarzać drapanie jest nie tyle sama czynność, co jej intensywność i częstość. Przewlekłe swędzenie generuje potrzebę ustawicznego drapania, a co za tym idzie obniża komfort życia każdego stworzenia. Dlatego zwierzęta próbują zaradzić swędzeniu na różne sposoby: drapią się, liżą swędzące miejsca, ocierają o meble czy tarzają po dywanie. Zdarza się, że w skutek takich działań powstają na ciele łyse miejsca, otarcia lub nawet ranki. Ale ulga i tak nie przychodzi, a nawet możemy zaobserwować nasilenie się objawów. Dlatego opiekunowie zwierząt nie powinni zwlekać z reakcją, lecz podjąć działania zaradcze, gdy tylko zauważą podobne aktywności u swojego pupila.

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne organizuje po raz czwarty akcję edukacyjną STOP drapaniu. Główne cele kampanii to niesienie pomocy zwierzętom doświadczającym świądu oraz uświadamianie opiekunom, że drapanie może być objawem stanów chorobowych i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet  życia, zwierzaka. Dlatego podczas akcji Stop drapaniu zwracana jest uwaga na najczęstsze przyczyny przemożnej chęci drapania się u zwierząt.

A do najpopularniejszych przyczyn swędzenia zaliczamy obecność pasożytów zewnętrznych, np. pcheł. Wraz z ich pozbyciem się, ustępuje też swędzenie. Świąd może też być związany z infekcjami bakteryjnymi lub grzybicznymi. Ale równie dobrze może mieć też podłoże emocjonalne. Zamiana terrarium, nowy lokator w domu, zmiana w naszych zwyczajów czy nawet nowa kanapa mogą stać się powodem do niepokoju dla naszego wrażliwca. I właśnie drapiąc się lub wylizując gorliwie próbuje znaleźć ukojenie. Drapanie może też świadczyć o alergii. W przebiegu większości alergii może wystąpić uporczywy świąd. Dotyczy to alergii kontaktowej, z którą mamy do czynienia, gdy niepokojące objawy pojawiają się w trakcie bezpośredniej styczności skóry naszego czworonoga z alergenem, jak również alergii środowiskowej, czyli uczuleniu na pyłki, pleśnie, roztocza. Równie często swędzenie jest objawem nietolerancji pokarmowej. Do jej charakterystycznych objawów, oprócz uporczywego świądu, zaliczyć można kłopoty gastryczne, łysienie w okolicach oczu i pazurów.

Warto pamiętać, że nie powinno się dopuszczać do bagatelizowania nagminnego drapania u zwierząt, ponieważ może ono świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych naszego pupila.

Źródło: Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *