„Głaszcz mnie, głaszcz!”, czyli co Twój zwierzak chce Ci powiedzieć w wigilijną noc

Wamiz.pl, największy w Europie i dostępny także w polskiej wersji językowej portal poświęcony zwierzętom domowym, przeprowadził wśród swoich czytelników świąteczny sondaż, z którego wynika, że nie tylko spędzimy tegoroczne Święta Bożego Narodzenia ze swoimi pupilami, ale także większość z nich może liczyć na to, że pod choinką znajdą prezenty!


Dodatkowo opiekunowie chcą podać swoim ulubieńcom coś specjalnego do jedzenia. Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Wamiz.pl, wiele psów i kociaków będzie miało naprawdę dobre Święta!

W tym roku Święta Bożego Narodzenia dla wielu z nas będą inne niż zwykle. Zostaniemy w domu, nie będziemy odwiedzać bliskich i przyjaciół czy jechać na drugi koniec Polski, by spędzić Święta z rodziną. Z tego faktu cieszą się jednak nasze zwierzaki! Według sondażu przeprowadzonego przez portal Wamiz.pl, aż 98% opiekunów psów i 90,5% opiekunów kotów planuje spędzić Wigilię razem ze swoimi ulubieńcami. Nie dość, że nasi czworonożni przyjaciele będą mieli przy sobie swoich ukochanych opiekunów, to jeszcze aż 2/3 respondentów przygotuje swym pupilom jakiś smakołyk – koty mogą już zacierać łapki, ponieważ będzie to ryba!

Jak się okazuje psy i koty w polskich domach mogą także liczyć na to, że pod choinką znajdą również prezenty! 85% psiaków otrzyma w tym roku upominek. Oczywiście najlepszym prezentem jest miłość, uwaga i czas, który w te Święta poświęcimy naszym czworonożnym przyjaciołom. Tego nie zastąpią im żadne upominki. Jeśli jednak do mieszkających z nami psiaków przyjdzie Mikołaj, to najpopularniejszymi prezentami, które znajdą się pod świątecznym drzewkiem będą smakołyki. Aż 71,4% psich opiekunów zamierza je kupić swoim podopiecznym W dalszej kolejności na liście prezentów, które znajdą się pod choinką będą zabawki – 52,7% respondentów podaruje je swoim psom. Na trzecim miejscu będą nowe legowiska – 7,7% respondentów myśli o takim upominku. Respondenci wymieniali także kocyki, akcesoria do pielęgnacji czy poduszki.

O mruczkach Mikołaj w tym roku również nie zapomni – aż 82% opiekunów kotów obdaruje swoich przyjaciół prezentami. Pod choinkami w wielu polskich domach pojawią się przede wszystkim kocie smakołyki – aż
63,1% respondentów sprezentuje swym pupilom coś pysznego. Z kolei nowe zabawki podaruje 47,7% kocich opiekunów. Niektóre koty w wigilijną noc otrzymają od Mikołaja nowy drapak – 14,4% respondentów zamierza podarować swym zwierzakom taki właśnie upominek. Wśród pomysłów na prezenty pojawiły się również kocimiętka, koszyki i legowiska oraz poduszki i kocyki.

Z sondażu przeprowadzonego przez portal Wamiz.pl wynika, że w tym roku na prezenty dla naszych psich i kocich towarzyszy planujemy wydać średnio 50 zł – taką kwotę chce przeznaczyć 32% biorących udział w badaniu użytkowników portalu. Są oczywiście i tacy, którzy nieco głębiej sięgną do swej kieszeni –100 zł na prezenty przeznaczy 20,38% respondentów.

Jednak czas świąteczny to nie tylko prezenty i smakołyki, głaskanie i przytulanie. To także przygotowania! Jak wynika z sondażu portalu Wamiz.pl, psy i koty z chęcią biorą w nich udział. Nasi czworonożni pomocnicy najczęściej asystują nam w kuchni przy gotowaniu świątecznych potraw – 66,9% użytkowników wymieniło taką formę uczestniczenia w pracach domowych. Natomiast 34,7% respondentów stwierdziło, że ich zwierzaki bardzo chętnie „pomagają” w ubieraniu choinki – zapewne w dużej mierze są to koty! Jedną z wigilijnych tradycji jest próbowanie wszystkich potraw znajdujących się na świątecznym stole. I jak się okazuje, aż 28,6% respondentów stwierdziło, że ich zwierzaki właśnie w ten sposób pomagają w przygotowaniach – wszystko podjadając. Uwaga, pamiętajmy, że „ludzkie” jedzenie dla psów i kotów może być szkodliwe! Jeśli je podajemy, to w bardzo niewielkich ilościach.

W Wigilię zwierzaki mają także przemawiać ludzkim głosem. Jak się okazuje, czworonogi użytkowników portalu Wamiz.pl, gdyby mogły w ten jeden dzień w roku coś powiedzieć, to byłyby bardzo rozgadane! Psy najczęściej prosiłyby o głaskanie – aż 37,5% respondentów stwierdziło, że psiak powiedziałby w noc wigilijną: „Głaszcz mnie, głaszcz!”. Wiele psiaków obiecałoby swoim opiekunom: „zawsze będę z Tobą!” – tak przewidywało 36,5% respondentów. Natomiast 27,9% biorących udział w badaniu było przekonanych, że ich pies w tę jedyną noc w roku wyznałby im miłość mówiąc: kocham Cię i dziękuję, że mnie adoptowałeś”.

Koty, mimo swej przekornej i bardzo indywidualnej kociej natury, też powiedziałby kilka słów. Oczywiście najczęściej chciałyby się… miziać! Aż połowa z badanych stwierdziła, że ich kociaki w Wigilię powiedziałyby: „Chcę się przytulić!”. 30,2% respondentów było pewnych, że gdyby ich koci podopieczni mogli mówić stwierdziliby: „jesteś w porządku, ale czy mógłbyś mnie już nakarmić?”. Natomiast swą prawdziwą kocią naturę mówiąc: „zostawcie mnie w spokoju” ujawniłyby koty jedynie 10,2% biorących udział w sondażu.

Zanim jednak usiądziemy wszyscy do świątecznego stołu, warto na chwilę spojrzeć na mijający rok, który był dla nas i dla naszych zwierzaków rokiem trudnym i nietypowym. Podsumowując go, portal Wamiz.pl postanowił także zapytać swoich użytkowników o to, jak w czasie pandemii radzili sobie z opieką nad swoimi ulubieńcami.

Wyniki były zaskakujące, ponieważ mimo obostrzeń i problemów związanych z wprowadzanymi ograniczeniami, większość respondentów (81%) uznała, że opieka nad zwierzakami w czasie pandemii nie różniła się zbytnio od opieki, którą sprawowali do tej pory.

Dodatkowo prawie połowa biorących udział w sondażu (45,5%) stwierdziła, że pandemia w ogólne nie wpłynęła na długość spacerów z pupilami i trwały one tyle, co zawsze. Choć oczywiście pojawiły się głosy (9,5% badanych), że w związku z sytuacją epidemiczną wydłużyli oni czas spędzany na dworze z czworonogami.

O pomoc w opiece nad zwierzakami w sytuacji kwarantanny lub choroby, osoby biorące udział w sondażu najczęściej prosiłyby rodzinę lub partnera (63,2%), a w drugiej kolejności przyjaciół (32,4%). Natomiast na pomoc sąsiadów zdecydowałoby się 19,8% respondentów. Najmniej, bo tylko 9,9%, skorzystałoby z pomocy grup wsparcia w Internecie.

***

O WAMIZ

Wamiz, utworzony w październiku 2009 roku przez Adriena Magdelaine’a i Adriena Ducousseta, jest wiodącą europejską grupą medialną zajmującą się zwierzętami domowymi, której portale dostępne w sześciu krajach odwiedza ponad 19 milionów osób miesięcznie. Wamiz.pl to portal, na którym miłośnicy zwierząt domowych znajdą wyczerpujące porady, aktualności, opisy ras psów i kotów, czy propozycje imion.

Portal jest dostępny w języku francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, angielskim i polskim.

KONTAKT DLA PRASY

Dorota Pietrzyk, mail: dpietrzyk@wamiz.com

Ewelina Grygiel, mail: egrygiel@kommitetpr.pl

Podziel się:

Spis treści

Najnowsze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *