Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Zwierzęta starzeją się tak samo, jak ludzie – poruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka starość’’
0

Zwierzęta starzeją się tak samo, jak ludzie – poruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka starość’’

Zwierzęta starzeją się tak samo, jak ludzie – poruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka starość’’

Z początkiem stycznia wystartowała społeczno-edukacyjna kampania ,,Nieludzka starość’’, poruszająca problem zwierząt w podeszłym wieku. Celem akcji jest zmiana mentalności ludzi w podejściu do starszych czworonogów oraz edukacja w zakresie badań profilaktycznych

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Podobnie jak okrutna potrafi być ludzka starość, tak samo przerażająca bywa ta zwierzęca. Starsze czworonogi bardzo często bywają zaniedbywane przez swoich właścicieli. Są takie, które nigdy nie odwiedziły gabinetu weterynaryjnego, przez co cierpią z powodu nieleczonych chorób, ale są również te, które zostają zwyczajnie porzucone. Wystarczy tylko, że zwierzę zaczyna mieć pierwsze oznaki starości.

Niestety choroby wieku starczego zazwyczaj bywają uciążliwe dla właścicieli. Mogą m.in. skutkować nietrzymaniem moczu, przykrym zapachem czy problemami z poruszaniem się. Do najczęstszych schorzeń, dotykających czworonożnych staruszków należą problemy z sercem, ze stawami, nowotwory, zaćma czy demencja starcza. Wiele chorób starszych zwierząt może być jednak wykrytych dzięki profilaktyce, bowiem medycyna weterynaryjna dynamicznie się rozwija. Zwierzęta nie powiedzą swoim właścicielom co im dolega, co je boli i jak się czują. Posiadanie starszego psa lub kota powinno zatem wiązać się z częstszymi wizytami w gabinecie weterynaryjnym, jeśli opiekun chce zachować swojego pupila w dobrym zdrowiu.

– Starsze zwierzęta wymagają dużo więcej uwagi ze strony właścicieli, a ci niestety bardzo często zapominają, że ich zwierzę nie jest już młodym, wesołym czworonogiem, który biegał za piłką i chodził na długie spacery. Opiekunowie odsuwają też od siebie myśli, że ich zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, a bardzo często starość pupila potrafi zwyczajnie zaskoczyć człowiekapodkreśla Beata Żabka, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne. – W naszej patronackiej przychodni zdarzają się sytuacje, że właściciel rozważa uśpienie starszego psa lub kota, nawet gdy z medycznego punktu widzenia nie ma ku temu powodów. W ramach akcji chcemy zatem mocno akcentować ten temat i wskazywać, że nie jest to właściwe podejście – wyjaśnia.

Celem kampanii ,,Nieludzka starość’’ jest nie tylko uwrażliwienie właścicieli czworonogów na problemy zdrowotne starszych zwierząt, ale również zwrócenie uwagi, że starość pupila to nie powód do eutanazji. Warto bowiem wziąć odpowiedzialność za zwierzę, które spędziło z nimi długie lata, często dając niezapomniane chwile radości.

Akcja potrwa do końca kwietnia 2018 r. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której właściciele nie tylko starszych, ale i młodszych zwierząt znajdą przydatne dla nich informacje. Dzięki specjalnemu kalendarzowi będą oni mogli również dowiedzieć się, w jakim wieku znajduje się ich pupil (w porównaniu do człowieka) i jakie badania profilaktyczne powinny zostać wykonane. Dodatkowo na stronie można będzie zadawać pytania lekarzowi weterynarii z lecznicy Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

W ramach projektu zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie starszych zwierząt, trafiających do  przychodni Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

 

(147)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *