Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Jak zadbać o starszego kota?
0

Jak zadbać o starszego kota?

Jak zadbać o starszego kota?

Każdy kot wymaga troskliwej opieki ze strony swojego właściciela. Jest ona ważna szczególnie wówczas, kiedy zwierzę wkroczy w podeszły wiek. Co zatem należy zrobić, aby nasz pupil miał długie i szczęśliwe życie, a jego starość była zwyczajnie znośna?

Koty starzeją się podobnie jak ludzie, a starość potrafi dotknąć zwierzęta w różnym wieku. Mruczki mogą starzeć się w przeróżnym tempie, w zależności od indywidualnych skłonności danego czworonoga. Za koty geriatryczne uważa się osobniki, które osiągnęły 10. rok życia, jednak zdarzają się sytuacje, że u niektórych pupili można zaobserwować pierwsze objawy starości nawet już w wieku 6-7 lat.

Dieta ma znaczenie

Bardzo ważną rolę w podtrzymaniu dobrej kondycji pupila odgrywa właściwa dieta. Starsze koty wymagają szczególnie starannego podejścia do żywienia. Powinny otrzymywać karmę dobrej jakości, najlepiej dedykowaną dla seniorów lub dietę leczniczą w zależności od towarzyszących problemów zdrowotnych – najlepiej zgodną z zaleceniem lekarza weterynarii.

Starsze zwierzęta często cierpią z powodu problemów z zębami (m.in. stany zapalne przyzębia, tło immunologiczne, nadmierne osadzanie się kamienia nazebnego), dlatego jeśli właściciel sam przyrządza jedzenie dla swojego kota, powinien zadbać o jego odpowiednią formę (np. zmielenie) lub ewentualnie wybierać mokrą karmę, dostosowaną do zapotrzebowania kalorycznego starszego pupila (koty z tendencją do otyłości). Pożywienie można również wzbogacać witaminami, które podniosą kondycję pogarszającej się sierści u kociego staruszka, jednak ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie bez znaczenia pozostaje również stały dostęp do wody pitnej, który w przypadku mruczków jest szczególnie ważny. Zwierzęta często pobierają zbyt mało wody, dlatego warto zachęcać je do picia, np. puszczając małym strumieniem wodę z kranu.

Umiarkowana aktywność jest wskazana

Starsze czworonogi nie potrzebują tyle samo ruchu co kiedyś, ale nie można całkowicie ich go pozbawić, ponieważ kotu może zagrażać otyłość, a dodatkowo problemy z mięśniami. Ważne więc są codzienne lekkie zabawy ruchowe, wspólne spacery np. w słoneczny dzień po ogrodzie, gdy mamy taką możliwość, czy ćwiczenia podtrzymujące aktywność psychiczną pupila. Jeśli natomiast mieszkamy w mieszkaniu, warto pupilowi zostawić większą przestrzeń do poruszania (np. 2 pokoje), ale upewnić się, że pomieszczenia są dla niego bezpieczne.

Kiedy mruczek się starzeje należy również przygotować dla zwierzęcia zaciszne miejsce, w którym zostanie umieszczone posłanie. Szczególnie zimą dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie legowiska bliżej grzejnika lub położenie w nim termoforu z gorącą wodą. Starszy kot może mieć problem ze skakaniem na wysokości, dlatego też wskazane jest zapewnienie zwierzęciu niższego drapaka, z którego będzie mógł bez przeszkód korzystać.

Potrzeba wyrozumiałości

Jak każde zwierzę, także i to starsze potrzebuje uwagi i troski ze strony właściciela, ale dodatkowo również wyrozumiałości. Warto rozmawiać z pupilem, głaskać, a jeśli nawet zrobi coś złego, nie krzyczeć i nie winić go. Zdarza się, ze starsze koty mają problem z trafieniem do kuwety. Często właściciele myślą, że zwierzę robi to złośliwe, gdy w rzeczywistości tak nie jest i opiekun nie powinien go karać. Stres u starszego mruczka może prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób oraz obniżenia odporności. Kiedy kot się starzeje, może również stać się chimeryczny, drażliwy i nietowarzyski. Jeśli właściciel myśli o kolejnym, młodszym kocie, powinien dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ starsze mruczki nie czują się pewnie w obecności młodych, agresywnych zwierząt i mogą być zwyczajnie zazdrosne, kiedy w domu pojawi się taki osobnik.

Dbanie o starszego kota może nie jest łatwe, ale warto pamiętać, że przez wiele lat był on członkiem rodziny i warto się o niego zatroszczyć, ponieważ zwyczajnie na to zasłużył.

Kampania Nieludzka Starość

Od stycznia 2018 r. trwa ogólnopolska kampania społeczna Nieludzka Starość. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się specjalny kalendarz, umożliwiający poznanie wieku czworonoga w odniesieniu do ludzkiego i proponujący zestaw wskazanych badań profilaktycznych. Ponadto można tam zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili. Akcję Nieludzka Starość wsparła Anna Głogowska – prywatnie miłośniczka zwierząt, zawodowo konferansjerka telewizyjna, choreografka teatralna oraz pierwsza tancerka programu ,,Jaka to Melodia’’.

Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie starszych zwierząt, trafiających do  przychodni Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne –

KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

(95)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *