Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Wybrane choroby psów i kotów w podeszłym wieku
0

Wybrane choroby psów i kotów w podeszłym wieku

Wybrane choroby psów i kotów w podeszłym wieku

Zwierzęta starzeją się tak samo, jak ludzie i podobnie jak człowieka dotykają je choroby związane z podeszłym wiekiem. Jakie schorzenia najczęściej spotyka się u czworonożnych pupili oraz jakie badania wykonać, aby w porę wykryć zagrożenie?

Starość dotyka psy i koty w różnym wieku, zależnie od rasy. Przyjmuje się, że zwierzęcymi seniorami stają się czworonogi, które osiągnęły wiek 8-9 lat, jednakże istotną kwestię odgrywa wielkość pupila, bowiem większe zwierzęta żyją krócej i szybciej wkraczają w wiek geriatryczny. Taka sytuacja ma miejsce ok. 7. roku życia czworonoga, zaś u tych największych pierwsze objawy starości mogą się pojawić nawet w 6.

Czworonożni seniorzy wymagają o wiele większej troski i opieki ze strony właścicieli, dlatego jeśli opiekun zaobserwuje pierwsze oznaki starzenia u swojego pupila, powinien zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaproponuje dalsze postępowanie. Szczególnie ważna u zwierząt geriatrycznych jest profilaktyka zdrowotna i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, bowiem pozwalają na stały monitoring stanu zdrowia.

Choroby, które występują u starszych zwierząt niestety często bywają uciążliwe dla właścicieli, ponieważ mogą skutkować np. ograniczonymi możliwościami ruchowymi zwierzęcia czy chociażby nietrzymaniem moczu. Do głównych schorzeń, jakie spotykają czworonożnych seniorów należą m.in.: problemy ze stawami, sercem, nerkami czy wątrobą, demencja starcza oraz nowotwory. Co więcej, wraz z wiekiem pupil traci nie tylko zdrowie, ale również zmysły (słuch, węch, wzrok), energię czy zdolność uczenia się.

Jednym z najczęściej występujących problemów u starszych zwierząt jest choroba zwyrodnieniowa stawów, zmieniająca gładkie powierzchnie chrząstek stawowych w zwyrodniałe formy, co doprowadza do powstawania coraz większej ilości ostrych elementów na ich powierzchniach i powoduje stany zapalne, którym towarzyszy ból. To choroba, która głównie dotyka psy, ale może przytrafić się również kotom, u których szczególnie trudno jest  ją rozpoznać. Schorzenie bardzo pogarsza jakość życia czworonoga, bowiem występujący ból i sztywność stawów wpływa na zmniejszenie aktywności ruchowej zwierzęcia, a co za tym idzie, na osłabienie masy mięśniowej. Chcąc pomóc pupilowi należy ograniczyć jego masę  ciała, podawać leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz preparaty wspomagające funkcjonowanie stawów, łącząc te działania z fizjoterapią, która musi być prowadzona do końca życia pupila. Ważny jest również umiarkowany, regularny i dostosowany do aktualnych możliwości wysiłek fizyczny, który przede wszystkim zmniejszy dolegliwości bólowe, wzmocni mięsnie i ustrzeże przed otyłością.

Kolejnym schorzeniem, które może pojawić u zwierząt w podeszłym wieku jest demencja, objawiająca się stopniowymi zmianami w zachowaniu czworonoga. Schorzenie definiuje się jako tzw. zespół zaburzeń poznawczych, którego objawy dotyczą 4 obszarów: dezorientacji, zaburzeń snu, zmian środowiskowych i społecznych oraz utraty wyuczonych nawyków i umiejętności, obejmujących również nawyki higieniczne.

Jakie są objawy demencji? Zwierzę może stać się drażliwe i reagować złością w znanych dla niego sytuacjach, stać się wycofane i apatyczne, snuć się bez celu po domu, wydawać z siebie różne odgłosy, stwarzać wrażenie zdezorientowanego i zagubionego. Ponadto zwierzę, u którego zaczynają pojawiać się tego typu problemy może niewłaściwie reagować na wyuczone dotąd komendy lub wykonywać je z opóźnieniem.

Wiele z chorób zwierząt w podeszłym wieku można i należy leczyć, by starość pupila była zwyczajnie znośna. Warto też wziąć odpowiedzialność za zdrowie zwierzęcia, które niekiedy spędziło z właścicielem wiele lat, dając często niezapomniane chwile radości. [finalik]

Od stycznia 2018 r. trwa kampania społeczna Nieludzka Starość. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się specjalny kalendarz, umożliwiający poznanie wieku czworonoga w odniesieniu do ludzkiego i proponujący zestaw wskazanych badań profilaktycznych. Ponadto można tam zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili.

Akcję Nieludzka Starość wsparła Anna Głogowska – prywatnie miłośniczka zwierząt, zawodowo: konferansjerka telewizyjna, choreograf teatralny oraz pierwsza tancerka programu ,,Jaka to Melodia’’.

Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie starszych zwierząt, trafiających do  przychodni Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

(182)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *