Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu rannemu w wypadku drogowym? Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’
0

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu rannemu w wypadku drogowym? Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu rannemu w wypadku drogowym? Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’

Zwierzęta domowe codziennie stają się ofiarami wypadków drogowych, a wielu z nas przynajmniej raz w swoim życiu było sprawcą bądź świadkiem takiego zdarzenia. Niestety tylko nieliczni decydują się pomóc potrąconemu czworonogowi – przeważnie odwracamy wzrok, pozostawiając cierpiące zwierzę na pastwę losu. Jeśli już się nad nim zlitujemy, zazwyczaj nie wiemy jak prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Wypadek drogowy to dramatyczne i szokujące zdarzenie nie tylko dla samego kierowcy, ale przede wszystkim dla zwierzęcia. Świadomość właściwych zachowań w stosunku do rannych stworzeń jest jednak niewielka, a przecież pierwsze minuty po wypadku bardzo często decydują o ich życiu. Oczywiście, można zadzwonić po odpowiednie służby lub zabrać czworonoga bezpośrednio do lekarza weterynarii, ale zdarza się, że ranne zwierzę wymaga natychmiastowej pomocy. W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej, jak prawidłowo zająć się poszkodowanym psem.

Pierwszym podstawowym krokiem jest sprawdzenie oddechu zwierzęcia. Należy wówczas przyłożyć rękę bądź lusterko do jego nosa, pamiętając jednak, by nie zbliżać twarzy do pyska czworonoga, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na ugryzienie (może też być nosicielem groźnych chorób, zwłaszcza wścieklizny.) Następnie powinno się określić puls, który kontrolujemy przy pomocy środkowego i wskazującego palca, kładąc go w określonym miejscu – wewnątrz uda tzn. w pachwinie lub tam, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej zwierzęcia (w okolicy serca). W sytuacji, gdy pies nie oddycha, należy wdmuchiwać powietrze w płuca co kilka sekund, w równych odstępach czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze gabaryty czworonoga. Im jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu.

Jeśli zwierzę nie odniosło żadnych widocznych obrażeń, oddycha i ma wyczuwalny puls, powinniśmy ułożyć je na prawym boku, odchylając głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała. Ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem. Może się natomiast zdarzyć, że pojawi się potrzeba usunięcia ewentualnych ciał obcych. Wówczas po zakończeniu tej procedury zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając (jeśli to możliwe) jego język na wierzchu.

W pewnych sytuacjach może także dojść do ustania akcji serca. Należy wtedy wykonać jego masaż w postaci 10 ucisków co 6 sekund. W przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około 10 minut, natomiast w sytuacjach gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie wykonując 10 ucisków i 2 wdechy – maksymalnie przez 10 minut lub stosując sam masaż. U psów organ ten znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między trzecim a szóstym żebrem.
Do częstych obrażeń, jakich doznają zwierzęta w zdarzeniach komunikacyjnych należą również złamania. – Takie urazy rozpoznaje się po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź nietypowym ustawieniu kończyny czworonoga. Chorą łapę należy zatem unieruchomić np. kawałkiem drewna bądź zwykłym patykiem. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę w wyniku wypadku dozna złamania otwartego. Wówczas trzeba zdezynfekować ranę oraz położyć na niej opatrunek mówi Monika Myziak, lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

Poważne zagrożenie dla życia czworonoga stanowią również krwotoki tętnicze, gdy z rany wydostaje się jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew. Trzeba wówczas unieruchomić zwierzę oraz szybko założyć w miejscu okaleczenia opatrunek uciskowy i ściśle je obandażować. Gdy krew nie przestaje wyciekać z rany nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego – postępujemy tak do momentu ustania krwawienia.

Zwierzęta cierpią również z powodu krwotoków wewnętrznych, których nie można jednak od razu rozpoznać. Do ich głównych objawów należą: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice, utrata przytomności czy krew w kale lub moczu. Chcąc uratować życie zwierzęcia, powinno się odchylić górną wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym delikatnie ucisnąć błonę śluzową dziąsła przez kilka sekund. U zdrowego psa miejsce uciśnięcia powinno zblednąć na chwilę i po 1-2 sekundach (oznaczenie czasu kapilarnego) zaróżowić się w krótkim czasie.

Niezależnie od odniesionych obrażeń warto również pamiętać o zabezpieczeniu ciepłoty ciała zwierzęcia kocem ratunkowym, który stanowi wyposażenie każdej apteczki samochodowej bądź jakimkolwiek innym dostępnym przykryciem (w miarę możliwości podłożyć je także pod ciało zwierzęcia). Co więcej, cierpiącemu czworonogowi nie wolno podawać żadnych płynów, a tym bardziej pokarmu.

Trwa ogólnopolska akcja społeczna ,,Włącz sumienie!’’. Kampania porusza temat wypadków drogowych z udziałem domowych czworonogów, mając na celu uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem oraz edukację związaną z właściwymi zachowaniami przy tego typu zdarzeniach. – W ramach akcji na stronie www.wlaczsumienie.org zamieściliśmy Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z nami zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. Na stronie kampanii można także znaleźć ciekawe porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu czy przydatne numery telefonówmówi Radosław Marter, prezes Fundacji.
Akcję ,,Włącz sumienie!’’ wspiera Marek Piekarczyk, znany polski muzyk, wokalista zespołu TSA. Do grona partnerów kampanii dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w marcu rozpoczęła w stołecznych szkołach podstawowych pogadanki dla dzieci na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.


Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie zwierzęcych ofiar wypadków drogowych –
 KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

 

(81)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *