Strona główna Magazyn Puls branży Trzecia edycja konferencji Animal Training Methods (ATM)
0

Trzecia edycja konferencji Animal Training Methods (ATM)

Trzecia edycja konferencji Animal Training Methods (ATM)

Już w dniach 15–17 listopada 2019 r. w Warszawie odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej konferencji poświęconej treningowi zwierząt Animal Training Methods (ATM)

Trening zwierząt oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest w gruncie rzeczy bardzo prostą metodą komunikacji ludzi ze zwierzętami. Podczas treningu nagradzane są zachowania, na których zależy opiekunowi. Nagrody mogą być zróżnicowane – od smakołyków i zabawek, przez pieszczoty aż po interakcję z innym zwierzęciem

Ważne jest nagradzanie zwierząt w odpowiednim momencie, aby zrozumiały, za co są chwalone. Trening zwierząt oparty na wzmocnieniu pozytywnym wymaga także zmiany myślenia trenera – nie stosuje on kar ani przemocy. Zamiast tego koncentruje się na zwierzęciu, dostosowując do niego tempo pracy i warunki zewnętrzne. Słucha zwierzęcia i nawiązuje z nim głęboką relację opartą na zaufaniu.

Trening zwierząt towarzyszących, m.in. psów i koni, oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest w Polsce stosunkowo nowym zagadnieniem. Stopniowo zyskuje popularność, szczególnie w kręgach zawodników psich sportów, takich jak agility czy obedience. Metody pozytywnego treningu nie są jednak ograniczone do konkretnego gatunku – w ten sam sposób można pracować z psem, kotem, papugą, ze świnką morską, a nawet z rybą.

Zastanawiasz się, po co trenować ze swoim zwierzęciem, skoro nie zamierzasz brać udziału w żadnym konkursie? Warto podjąć takie wyzwanie, gdyż dzięki prostym ćwiczeniom możesz zredukować stres pupila związany z wizytą u weterynarza, obcinaniem pazurów czy przyjmowaniem leków. Zwierzę, które samo wskakuje do transportera i cieszy się z wizyty u weterynarza, to nie bajka! Trening zwierząt może mieć wiele zastosowań – np. Agata Kokocińska-Kusiak, założycielka Ethoplanet, trenowała szczury do wykrywania raka.

Przygodę z treningiem pozytywnym najlepiej zacząć od pogłębienia swojej wiedzy – podczas konsultacji z polecanym behawiorystą, na kursie lub na konferencji.

Już w 15–17 listopada 2019 r. w Warszawie odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej konferencji poświęconej treningowi zwierząt Animal Training Methods (ATM). Przybędą na nią wykładowcy z zagranicy, m.in. dr Kirstin Anderson Hansen, Kai Mattsson i Sabrina Karl, a także specjaliści z Polski – lek. wet. Martyna Woszczyło, dr Piotr Boguszewski, dr hab. Justyna Włodarczyk, Joanna Korbal i inni.

Na konferencji omówione zostaną kwestie związane z treningiem psów, m.in. emocjami w treningu, treningiem medycznym, zastosowaniem klikera, dogfrisbee, planowane jest także studium nad użyciem kontrowersyjnej obroży elektrycznej. W niedzielę w programie znajdzie się też coś dla miłośników innych gatunków zwierząt, również tych mieszkających w zoo. Poruszone zostaną następujące zagadnienia: trening grupowy, trening do badań naukowych, wpływ treningu na dobrostan oraz specyfika treningu alpak.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *