Strona główna Magazyn TOP 10 globalnych trendów konsumenckich
0

TOP 10 globalnych trendów konsumenckich

TOP 10 globalnych trendów konsumenckich

Każdego roku firma badawcza Euromonitor International identyfikuje trendy, które będą miały największy wpływ na otoczenie biznesowe w kolejnym roku. Z jakimi wyzwaniami będą musieli zmierzyć się przedsiębiorcy? Oto TOP 10 globalnych trendów konsumenckich


Michał Gradowski (na podstawie raportu Euromonitor International)

1 POZA CZŁOWIEKIEM

Dzięki sztucznej inteligencji „Alexa” będzie w nadchodzącym roku coraz częściej wypowiadanym słowem. Wirtualni asystenci, inteligentne urządzenia, chatboty, bezzałogowe fabryki i aplikacje oparte na sztucznej inteligencji będą coraz popularniejsze w biznesie, logistyce łańcucha dostaw i życiu konsumentów.

Ludzie zaczynają akceptować, że niektóre zadania mogą być wykonywane przez roboty lub SI, choć pełne zaufanie i powszechny dostęp do tej technologii zajmie więcej czasu.  

Według badania Euromonitor International’s 2019 Lifestyles Survey 41%

konsumentów na całym świecie  jest skłonnych zapłacić więcej za inteligentne urządzenia i produkty, a 26% nie ma problemu z dzieleniem się danymi z urządzeniami, które stają się częścią inteligentnego domu.

Jak wykorzystanie robotów będzie wyglądało w praktyce? Start-up Furhat Robotics pracuje nad robotem, który może mówić w 40 językach, słuchać, okazywać emocje i zmieniać swój wygląd, dopasowując się do różnorodnych scenariuszy rozmowy, a jego zastosowanie znacznie ułatwi procesy rekrutacyjne. Nad różnymi modelami robotów, które będą służyły pomocą m.in. starzejącemu się społeczeństwu Japończyków pracuje także firma Toyota, a wiele z nich zobaczymy w akcji na tegorocznej olimpiadzie w Tokio.    

2 WIĘCEJ TREŚCI W KRÓTSZYM CZASIE

Przeciąganie, klikanie i przewijanie są teraz głównymi odruchami wyszukiwania informacji. Dzięki lepszej dostępności i wykorzystaniu technologii, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, konsumenci mają dostęp do ogromnej ilości informacji przy mniejszej liczbie barier. W związku z tym pojawia się potrzeba identyfikacji. Konsumenci nieustannie poszukują spersonalizowanych, autentycznych i atrakcyjnych kanałów. Przyzwyczajają się do krótszych treści, co napędza trend Catch Me in Seconds. Marki i platformy komunikacji produkują chwytliwe i szybkie treści, oferty z wizualnymi wskazówkami

i komentarzami dźwiękowymi – multisensoryczne i gwarantujące szybką satysfakcję. W 2020 r. stanie się to standardem w usługach dla konsumentów.

Według danych Google ponad 50% kupujących potwierdza, że treści wideo pomogły im w wyborze konkretnej marki i produktu. Raport Euromonitor International’s 2019 Lifestyles Survey pokazuje natomiast, żecztery najlepsze kanały marketingowe, ocenione jako mające największy wpływ na decyzje konsumentów to: posty lub udostępnienia w mediach społecznościowych znajomych, rekomendacje znajomych/rodziny, niezależne recenzje konsumentów oraz programy lojalnościowe.

3 MOBILNOŚĆ BEZ BARIER

Konsumenci chcą swobodnie poruszać się po miastach, używają aplikacji nawigacyjnych do planowania podróży i chcą otrzymywać aktualizacje w czasie rzeczywistym. Niezależnie od tego, czy przemieszczają się pociągiem, taksówką, rowerem elektrycznym, skuterem lub kombinacją tych środków komunikacji chcą w optymalny i spersonalizowany sposób dostać się z punktu A do punktu B. Gwałtowny wzrost liczby ludności i postępująca urbanizacja sprawiają, że w 2020 r. będą już 33 megamiasta, z liczbą mieszkańców powyżej 10 milionów. W związku z coraz większymi korkami i tłokiem w środkach transportu publicznego konsumenci będą poszukiwali alternatywnych środków przemieszczania się po miastach, takich jak elektryczne rowery czy hulajnogi. Nie chcą jednak polegać tylko na jednej metodzie transportu, oczekując różnorodnych rozwiązań uwzględniających ich czas, budżet, pogodę i okazję. Jakich rozwiązań możemy się spodziewać w przyszłości? Firma Volocopter testowała już m.in. w trzech miastach – Dubaju, Helsinkach i Singapurze powietrzną taksówkę – 2-osobowy helikopter, a rozwiązanie ma być wprowadzone w 2022 r.

W kilku miastach – Helsinkach, Birmingham, Sztokholmie, Wiedniu, Tokio i Sinagpurze – działa już natomiast aplikacja Whim, pozwalająca na zakup miesięcznego abonamentu zapewniającego dostęp do różnych środków komunikacji: transportu publicznego, rowerów miejskich, taksówek i systemu car sharing.

4 DOSTĘPNOŚĆ DLA WSZYSTKICH

Marki dostosowują swoją ofertę do osób niepełnosprawnych, uwalniając ich niewykorzystany potencjał. Firmy zmieniają swoje produkty i usługi, aby być bardziej dostępne dla wszystkich, także do osób spoza „głównego nurtu” i pomagając zmniejszyć uprzedzenia, budując swoją komunikację marketingową

wokół różnorodności. Marki reagują na społeczne dążenie do zmian.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie żyje ponad miliard ludzi z pewną formą niepełnosprawności, stanowiącą największą zmarginalizowaną grupę na świecie. Około 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się. Potrzeby osób z niepełnosprawnościami akcentuje także ONZ w swojej agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju, dlatego firmy i marki zmieniają swój tradycyjny model marketingu, przechodząc od strategii segmentacji konsumentów do strategii ich integracji. Zamiast skupiać się na

różnicach, zajmują się podobieństwami.

5 SAMOPOCZUCIE W CENTRUM UWAGI

Według danych WHO 1/4 dorosłych w krajach rozwiniętym cierpi na zaburzenia lękowe, jednak tylko mniej niż połowa z nich otrzymuje leczenie.

Jednocześnie spada konsumpcja produktów takich jak papierosy i alkohol, a konsumenci szukają innych produktów, które pomogą im zachować dobrostan psychiczny i będą zapobiegały skutkom stresu czy bezsenności.
Produkty pozycjonowane jako te przeznaczone do poprawy nastroju, relaksu, odprężenia i redukcji lęku są coraz powszechniejsze w wielu branżach. Nowoczesny konsument – zamartwiający się tym, że się martwi – nie szuka już produktów o konkretnym składzie i przeznaczeniu, ale raczej zastanawia się, jaki będą miały one wpływ na jego samopoczucie.

6 WIELOFUNKCYJNE DOMY

W czasach niepewności gospodarczej, politycznej i społecznej konsumenci coraz większą wagę przywiązują do wygody swojego domu. Starając się odpocząć i wrócić na właściwe tory, wycofują się do swoich bezpiecznych przestrzeni osobistych. Chociaż ta tendencja nie jest niczym nowym, po raz pierwszy wielu konsumentów nie chce, ale też nie musi opuszczać swoich domów. Dzięki szybkiemu dostępowi do Internetu oraz innowacyjnym produktom i usługom globalni konsumenci mogą pracować, robić zakupy, bawić się i ćwiczyć, a wszystko to w zaciszu własnego wielofunkcyjnego domu. Według danych Euromonitora liczba domów z dostępem do szerokopasmowego łącza internetowego podwoiła się od 2010 r., a praca z domu stała się już powszechna – w niektórych regionach świata aż 70 % respondentów pracuje w domu co najmniej raz w tygodniu.

7 PERSONALIZUJ ALBO GIŃ

Konsumenci oczekują personalizacji, chcą, aby marki dostosowały produkty i usługi do ich preferencji, ale – żeby było to możliwe – muszą przekazać im więcej swoich danych osobowych. Firmy inwestują w algorytmy i metody gromadzenia danych, aby działania marketingowe były bardziej precyzyjne. Jednak konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni tym, kto ma dostęp do ich danych i jaki sposób je wykorzystuje.

Przykłady daleko posuniętej personalizacji? Studio projektowe Open Meals ma zamiar otworzyć restaurację sushi, która zbiera i analizuje materiały genetyczne

od klientów. Klienci przesyłają swoje DNA do restauracja dwa tygodnie wcześniej, a – kiedy już pojawią się na miejscu – otrzymują unikatowe menu sugerowanych dla nich potraw.

8 LOKALNA DUMA, GLOBALNY KIERUNEK

Lokalna duma i zakorzenienie w lokalnej kulturze nabiorą znaczenia w 2020 r. Ten trend odzwierciedla chęć konsumentów do odwołania się do poczucia indywidualności oraz rosnące znaczenie tożsamości narodowej. Rosną również oczekiwania wobec międzynarodowych korporacji, aby odpowiednio i twórczo reagowały na lokalną kulturę, normy społeczne i nawyki konsumentów. Według danych Euromonitora na świecie średnio ponad 27% respondentów preferuje zakupy w lokalnych sklepach.

9 REWOLUCJA POD HASŁEM REUSE

Dzisiejsi liderzy zrównoważonego rozwoju wykorzystują nowe modele biznesowe bazujące na takich elementach jak: udostępnianie, ponowne wykorzystywanie, uzupełnianie i wynajem. Świadomość ekologiczna jest ważna szczególnie dla młodszych pokoleń, a rozwiązania, które ograniczają generowanie odpadów przemawiają do bardziej etycznych konsumentów, którzy dbają o zrównoważony rozwój. Konsumenci w bogatych krajach europejskich, takich jak Szwecja, Dania czy Niemcy, są obecnie bardziej otwarci na usługi naprawy, wynajmu czy kupowanie używanych rzeczy, a coraz większej popularności nabierają takie rozwiązania jak Feel the Peel – automat do serwowania świeżo wyciskanego soku, który wykorzystuje skórki pomarańczy

do robienia kubków z nadrukiem 3D.

10 CHCEMY CZYSTEGO POWIETRZA!

Rosnąca troska o dobre samopoczucie i środowisko naturalne stawia jakość powietrza w centrum uwagi. Trend „We Want Clean Air Everywhere” podkreśla wpływ świadomości o zanieczyszczeniu powietrza na wybory konsumentów i sposób, w jaki marki pozycjonują się na rynku, by dotrzeć do ekologicznie wyedukowanych klientów. Znaczenie tego trendu pokazuje urządzenie pomiarowe zaprojektowane przez firmę Plume Labs SAS. Ten specjalny czujnik jest połączony z aplikacją na smartfona, która zapewnia szczegółową analizę

zanieczyszczeń powietrza w czasie rzeczywistym i pomaga ludziom

unikać miejsc z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close