Strona główna Magazyn Nowa normalność: rząd znosi część ograniczeń

Nowa normalność: rząd znosi część ograniczeń

Nowa normalność: rząd znosi część ograniczeń

Od 20 kwietnia rząd poluzowuje ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Najważniejszym powodem podjętych decyzji jest pilna potrzeba rozpoczęcia procesu odmrażania gospodarki kraju


„Tańczymy na krawędzi brzytwy”

Choć, jak przyznaje Łukasz Szumowski, szczyt zachorowań na COVID-19 jest wciąż przed nami, a w niedzielę 19 kwietnia zanotowaliśmy najwyższy jak dotąd dobowy przyrost zakażeń, potrzeba odbudowania polskiej gospodarki spowodowała podjęcie decyzji o poluzowaniu wprowadzonych dotychczas restrykcji – Koszt całkowitego zamknięcia kraju to ok. 10 mld. złotych na dobę, może na dwa dni. Jeżeli nie odmrozimy gospodarki, ludzie będą umierali na inne choroby, np. onkologiczne. Medycyna wymaga pieniędzy.” – podkreślał Minister Zdrowia w rozmowie dla RMF FM.


Pierwszy etap znoszenia ograniczeń – 20 kwietnia

Luzowanie ograniczeń zostało rozpisane na cztery etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się w poniedziałek 20 kwietnia. Daty wejścia w życie pozostałych będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Od poniedziałku 20 kwietnia do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Ponadto w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Rząd nie przedłużył zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu, co oznacza, że od 20 kwietnia przemieszczanie się w celach rekreacyjnych jest znowu dozwolone. Będzie można wchodzić do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Należy jednak pamiętać, że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego wynoszącego 2 m i całkowitego zasłaniania twarzy i ust. Ponadto place zabaw wciąż pozostają zamknięte.

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. Na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Młodzież, która ukończyła 13. rok życia, będzie mogła przebywać w miejscach publicznych bez opieki osoby dorosłej.

Premier Mateusz Morawiecki przestrzega jednocześnie, by poluzowania obostrzeń nie traktować jako „zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji – to dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi”.


Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne etapy

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową aktualizację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od przyrostu liczby zachorowań, wydajności służby zdrowia, a także tego, w jakim stopniu sformułowane przez rząd wytyczne są realizowane przez społeczeństwo.

Drugi etap przewiduje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, a także otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych. Ponadto do życia społecznego mają zostać włączone niektóre instytucje kultury, takie jak biblioteki, muza i galerie sztuki.

Trzeci etap to otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a także sklepów w galeriach handlowych, w których jednak będą obowiązywać istotne ograniczenia – jakie dokładnie, tego jeszcze nie wiadomo.

Na tym etapie zakłada się ponadto umożliwienie stacjonarnego działania lokalom gastronomicznym, a także wprowadzenie istotnych zmian w sferze społecznej: będą mogły odbywać się wydarzenia sportowe z ograniczeniem do 50 osób (bez udziału publiczności). Oznacza to możliwość prowadzenia transmisji telewizyjnych z rozgrywek.

Ponadto trzeci etap oznacza powrót zajęć i opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali.

Czwarty etap oznacza otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać ponadto teatry i kina, które jednak będą działać w nowym reżimie sanitarnym.

Rząd stanowczo podkreśla, że w zależności od rozwoju sytuacji będzie możliwe zarówno przyspieszenie procesu zdejmowania obostrzeń, jak i jego zahamowanie, a nawet wprowadzenie nowych zakazów czy zaleceń.


Źródło: www.gov.pl

Cytat z Łukasza Szumowskiego: rozmowa w RMF FM z dnia 14 kwietnia 2020 r.: www.youtube.com/watch?v=_WJQtf3YZuU

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close