Strona główna Magazyn PREPARATY SKUTECZNIE KOJĄCE STRES U KOTÓW I PSÓW
0

PREPARATY SKUTECZNIE KOJĄCE STRES U KOTÓW I PSÓW

Zwierzęta tak jak my ludzie odczuwają emocje. Niektóre z nich, jak radość czy złość, okazują w sposób, którego trudno nie zauważyć. Psy, merdając ogonem czy podskakując, w sposób oczywisty pokazują swoje zadowolenie. Wyszczerzone kły, nastroszona sierść czy warczenie to również jasny przekaz emocji, które targają naszym zwierzęciem

Materiał sponsorowany

U  kotów ocieranie się, mruczenie i wysoko uniesiony ogon to odpowiedniki psiego sposobu na okazanie zadowolenia. Gdy czują się mocno zagrożone, syczą i stroszą futro, niemal podwajając swoją objętość. Jednak nie są to jedyne emocje, które towarzyszą naszym zwierzętom; wiele z nich w różnych sytuacjach może odczuwać niepokój, strach, stres czy dyskomfort spowodowany zmianą w otoczeniu. Te emocje nie są już tak łatwe do rozpoznania, ich objawy nie zawsze są oczywiste. 

Zwierzęta swój niepokój mogą manifestować na wiele nieoczywistych sposobów, które będą negatywnie wpływać również na nasz komfort, relacje pomiędzy właścicielem i zwierzęciem, a także domowy spokój. Niszczenie mebli, sikanie w domu, nadmierne szczekanie bądź wycie, wycofanie, apatia bądź nadmierne pobudzenie – to tylko kilka z potencjalnych objawów strachu, niepokoju czy stresu. Nowy członek rodziny, przeprowadzka, zwierzęta u sąsiadów czy częstsze podróże to tylko kilka przyczyn zaburzeń zachowania u zwierząt domowych. Niestety nawet po zdiagnozowaniu tego, co powoduje u naszego pupila stres, nie zawsze będziemy mogli pozwolić sobie na wyeliminowanie przyczyny, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób możemy naszemu zwierzakowi pomóc przejść przez zmianę, pokonać niepokój czy zaakceptować czynnik powodujący stres. 

W ofercie firmy Beaphar znajduje się szeroka gama produktów dedykowanych właśnie przy problemach behawioralnych. Kilka linii produktowych pozwala zapewnić rozwiązanie dla każdego problemu naszego zwierzaka, oparte na różnych substancjach i mechanizmach działania na pewno pozwolą uwolnić naszego pupila od stresu i niepokoju. Dzięki różnym sposobom aplikacji, każdy z właścicieli znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila. 

Obroże i preparaty typu „Spot-on” do użytku zewnętrznego

Preparaty do nakrapiania tak zwane „Spot-on” oraz obroże to przede wszystkim pierwsza pomoc w walce ze stresem u naszego zwierzęcia. No-stress Spot-on dla psa, oraz No-stress spot-on dla kota są to łatwe w aplikacji preparaty, do stosowania tylko raz tygodniu. Zawartość jednej pipety nakrapia się na skórę pomiędzy uszami, działanie rozpoczyna się już po godzinie. Jego skuteczność opiera się na wyciągu z waleriany, który  z powodzeniem stosowano również u ludzi. Ukoi nerwy zwierzaka, wyciszy go i uspokoi. W razie potrzeby silniejszego działania aplikację można powtórzyć.

Wśród obroży znajdziemy odpowiednik kropli – obroże z serii CALMING, w wersji dla psa lub kota. Obroże te zawierają wyciąg z lawendy oraz waleriany. Obroża wyciszy nadrekatywnego zwierzaka, da mu poczucie spokoju i relaksu. Plusem obroży CALMING jest długość ich działania, wykazują skuteczność aż do sześciu tygodni. Dodatkowym atutem jest to, że zostały one wyposażone w system bezpieczeństwa, dzięki któremu obroża odepnie się, gdyby głowa zwierzęcia zakleszczyła się. 

Dla psów w ofercie Beaphar znajduje się również obroża, której działanie oparte jest na  feromonach, dokładniej na analogu naturalnego psiego feromonu uspokajającego. Jest to preparat, który przemówi do psa jego językiem. Zapewni poczucie bezpieczeństwa, ułatwi adaptację i zniweluje niepokój. Działanie obroży obserwuje się już po 15 minutach od założenia, a utrzymuje się ono do 6 tygodni, produkt dostępny w wersji dla szczeniąt oraz psów dorosłych. 

Dyfuzory i spraye- do stosowania w środowisku

To grupa preparatów środowiskowych, które rozpyla się w miejscu przebywania zwierzęcia. Pomogą w adaptacji w nowym domu, zmniejszą stres i dadzą poczucie bezpieczeństwa. Dyfuzory to świetne rozwiązanie dla zwierząt z problemami związanymi ze zmianą w najbliższym otoczeniu, pojawienie się nowego członka rodziny, przeprowadzka czy remont. Pomogą ograniczyć niechciane zachowania.  Tutaj również Beaphar ma do zaproponowania dyfuzory, których działanie oparte jest na naturalnych wyciągach z waleriany i lawendy. NO STRESS dyfuzor dla psa oraz NO STRESS dyfuzor dla kota, a także CatComfort dla kota i CaniComfort dla psa, czyli preparaty zawierające w swoim składzie feromony. Feromony identyczne z tymi, które naturalnie produkowane są przez organizm zwierzęcia pomogą w trudnych sytuacjach i pozwolą nam przemówić do naszego zwierzęcia w jego języku – języku zapachów. Preparaty te, choć wyczuwalne dla zwierząt, są całkowicie bezwonne dla człowieka, nie wpływają one również na inne zwierzęta domowe.

A co gdy zwierzak źle znosi podróże, bądź bardzo denerwuje się wizytą u weterynarza? Na to świetnym, poręcznym rozwiązaniem są spraye, które można rozpylić w samochodzie przed podróżą bądź w transporterze. Zniwelują strach, dadzą poczucie bezpieczeństwa, a droga sama w sobie nie będzie takim strasznym przeżyciem. To świetne rozwiązanie również dla zwierząt które podróż znoszą dobrze, ale w samochodzie są bardzo podekscytowane, co może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy. 

Tabletki, smakołyki – preparaty do stosowania wewnętrznego

Nie zawsze zwierzę toleruje obrożę, również nie zawsze możemy zastosować preparaty środowiskowe. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się ziołowe tabletki Calming dla psów i kotów, specjalna kompozycja ziół zapewni wyciszenie i uspokoi zwierzę. Co najważniejsze, tabletki te nie uzależniają, nie otumaniają. Delikatnie wyciszą, hamując niechciane zachowania. Do stosowania doraźnie, gdy wiemy, że naszego zwierzaka czeka stresująca sytuacja, lub na co dzień jako „wyciszacz” dla pupili nieradzących sobie z rozłąką, gdy idziemy do pracy, bądź tych z natury nadpobudliwych. Dla kotów polecane są również przysmaki, które poza efektem uspokajającym będą miłą nagrodą i przekąską. 

Preparaty zawierające CBD

Oprócz preparatów typowo uspokajających wartymi uwagi są innowacyjne preparaty o specjalnym składzie. Olej, przysmaki oraz pasta, zarówno dla psów jak i kotów, zawierające Kannabidiol –  substancję naturalnego pochodzenia o szerokim spektrum działania. Preparaty te świetnie sprawdzą się u zwierząt wyniszczonych chorobą lub stresem, zwierząt starszych, bądź w trakcie rekonwalescencji. Preparaty te przyspieszają regenerację, dodają witalności w przypadku apatii, u zwierząt starszych czy schorowanych uśmierzą dolegliwości bólowe i poprawią samopoczucie. Dobra alternatywa dla zwierząt, których stan psychiczny pogorszył się w trakcie choroby czy dolegliwościami związanymi z wiekiem.  Warto rozważyć jako leczenie wspomagające podczas terapii prowadzonej przez lekarza weterynarii. 

Wiemy, że nasze zwierzęta odczuwają negatywne emocje; wiemy, że nasz nastrój i atmosfera w domu wpływa na ich samopoczucie. W obecnej sytuacji pełnej napięć związanych z sytuacją epidemiologiczną, niepewnością jutra, my ludzie nie radzimy sobie ze stresem i izolacją, pamiętajmy, że nasze zwierzę może mieć podobne odczucia. Nasz niepokój często przenosi się na naszego pupila. Miejmy na uwadze to, że nie tylko nasza sytuacja się zmieniła, nie tylko nas dotknęły ograniczenia i restrykcje. Nasz zwierzak przyzwyczajony do 8 godzin spokoju, nagle ma pełen dom ludzi 24 godziny na dobę. Może to być problemem szczególnie u kotów, które są indywidualistami. Natomiast nawet bardziej stadne psy mogą być zmęczone ciągłymi zaczepkami dzieci, ograniczonym kontaktem z innymi zwierzętami oraz po prostu zmianą rytmu dnia codziennego. Wszystkie te rzeczy mogą zaburzyć poczucie bezpieczeństwa u naszego pupila, dlatego w tym szczególnie trudnym czasie zadbajmy również o nasze zwierzęta domowe. Zapewnijmy im spokój i pomóżmy przejść przez ten stresujący również dla nich okres. Przecież każdy z nas w tych czasach izolacji poczuł, jak dobrze mieć w domu psa, z którym można wyjść choć na chwilę na spacer, czy kota, który dotrzymuje towarzystwa, gdy jesteśmy odizolowani od siebie. Dbajmy o nie równie mocno jak o siebie, przecież „Pets are family too”.

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close