Strona główna Magazyn Puls branży Podaj Łapę psom ratowniczym GOPR!
0

Podaj Łapę psom ratowniczym GOPR!

Podaj Łapę psom ratowniczym GOPR!

Do końca listopada trwa 3. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Podaj łapę”, której celem jest pomoc Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w szkoleniu i opiece nad psami ratowniczymi. Kupując bransoletkę z łapką w sklepach Maxi Zoo, każdy może przyłączyć się do akcji i wesprzeć czworonożnych bohaterów

W górach nie każda droga kończy się na szczycie – rocznie ratownicy GOPR wyruszają na różnego rodzaju akcje poszukiwawcze aż 200 razy. W nawet 60 przypadkach towarzyszą im psy, dzięki którym aż 90% akcji kończy się sukcesem. Dlatego w tym roku celem akcji charytatywnej organizowanej przez Maxi Zoo „Podaj Łapę” jest wsparcie czworonożnych ratowników.

– Warto pamiętać, że pies oprócz przyjaźni może także zaoferować pomoc, dzięki swojej niezwykłej zdolności do poszukiwania ofiar kataklizmów i lawin. Pracuje „bez wynagrodzenia”, wpisując się w etos służby ratowniczej. Jednakże, aby pełnić dobrze służbę, wymaga lat szkolenia. Pomagajmy więc. Każdy jak potrafi. Nawet czyniąc niewiele, można pomóc. Wszystko po to, by zwiększyć szanse ratowania ludzkiego życia – zachęca do udziału w akcji „Podaj łapę” Krzysztof Wielicki, polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista oraz piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

W Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest 25 psów wyszkolonych do pracy na lawinach w terenie otwartym oraz gruzach. Są to psy różnych ras przeznaczonych do ratownictwa takie jak: owczarki niemieckie, labradory czy border collie. Najczęściej są własnością ratowników zawodowych, jak i ochotników, którzy latami uczą się współpracy, by w górach tworzyć zgrany i efektywny tandem.

– Pies i przewodnik są często narażeni na różnego rodzaju kontuzje i wypadki, dlatego tak ważne jest dla nich zaplecze profilaktyczne i medyczne oraz jakość sprzętu, na jakim pracują. Każda pomoc jest dla Nas bezcenna, a dzięki wsparciu Maxi Zoo i akcji charytatywnej „Podaj Łapę” możemy zadbać
o to, co najważniejsze – profesjonalne przygotowanie naszych psów do akcji ratujących ludzkie życie – dodaje przedstawiciel GOPR.

Akcję Podaj Łapę wspierają polscy alpiniści, himalaiści i taternicy: Aleksander Lwow, Piotr Pustelnik, Janusz Majer  oraz Krzysztof Wielicki.


Podaj Łapę czworonożnym przyjaciołom

Maxi Zoo już od trzech lat każdej jesieni organizuje w Polsce akcję charytatywną „Podaj Łapę”, wspierającą fundacje, które pracują ze zwierzętami na rzecz ludzi. Podczas dwóch poprzednich edycji udało się zebrać 62 tys. złotych, które zostały przekazane Fundacji Przyjaciel (2015 r.)  i Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Centrum Alzheimeraw Warszawie (2016 r.).

(37)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *