Strona główna Magazyn Wywiady Pasja, która stała się pracą – Katarzyna Palka, Groomer Roku 2017
0

Pasja, która stała się pracą – Katarzyna Palka, Groomer Roku 2017

Pasja, która stała się pracą – Katarzyna Palka, Groomer Roku 2017

„Myślę, że najważniejsza jest kwestia zrozumienia psiego behawioryzmu i danie zwierzakom poczucia bezpieczeństwa. Groomer musi być pewny siebie, zdecydowany i mieć niewyczerpywalne pokłady cierpliwości”. O swoich początkach, pracy ze zwierzętami i rywalizacji na Masters Grooming Show mówi Katarzyna Palka, Groomer Roku 2017

Rozmawia: Weronika Szymaniak

Tytuł Groomera Roku 2017 to wyjątkowe wyróżnienie. Czy jest dla Pani również motywacją do dalszej pracy?

Oczywiście, ten tytuł daje mi dużą motywację do dalszych działań i kolejnych startów w zawodach groomerskich. Ponadto jest to dla mnie potwierdzenie, że moje starania nie idą na marne, oraz nagroda za ciężką pracę i ciągłe doskonalenie moich umiejętności.

Jak Pani ocenia rywalizację na tegorocznym Masters Grooming Show? Czym jest dla Pani ten konkurs?

Masters Grooming Show to konkurs na którym można spotkać wielu czołowych groomerów, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. W tym roku pojawili się między innymi groomerzy z Belgii, Niemiec, Włoch czy Litwy. Myślę, że miałam godnych rywali, i nie było łatwo zdobyć nominację. Dla mnie ten konkurs to przede wszystkim możliwość zweryfikowania moich umiejętności, porównania z pracą najlepszych groomerów z Europy, a także możliwość wymiany doświadczeń. Ważne jest też to, że mogę kibicować moim uczniom, którzy coraz częściej decydują się na start w zawodach. Ich sukcesy dają mi chyba największe poczucie satysfakcji.

Jak zaczęła się Pani przygoda z groomingiem?

Od najmłodszych lat interesowałam się psami, jeździłam na wystawy, do których sama przygotowywałam swoje czworonogi. Z zawodu jestem nauczycielem, ale w pewnym momencie doszłam do wniosku, że moja pasja może stać się również moją pracą. W 2005 roku ukończyłam kurs groomerski. Własny salon pod nazwą Canis otworzyłam w 2007 i od tego czasu nieprzerwanie zajmuję się groomingiem. Jeżdżę na zawody groomerskie, wystawy psów rasowych, organizuję szkolenia. Jestem również przewodniczącą komisji egzaminacyjnej w zawodzie groomer w Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

W pracy z jaką rasą się Pani specjalizuje?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ robię wiele ras wystawowo, i myślę, że jestem dosyć wszechstronna. Najbardziej jednak kręci mnie modelowanie nożyczkami w szczególności takich ras, jak pudle i bedlington terriery.

Praca ze zwierzętami zawsze niesie ze sobą element nieprzewidywalności. Jak radzi sobie Pani ze swoimi klientami?

Myślę, że najważniejsza jest kwestia zrozumienia psiego behawioryzmu i danie zwierzakom poczucia bezpieczeństwa. Groomer musi być pewny siebie, zdecydowany i mieć niewyczerpywalne pokłady cierpliwości. W moim salonie każdy piesek jest traktowany indywidualnie, a zabiegi przeprowadzane są sprawnie, aby każdy pupil czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Czy praca jest dla Pani pasją i przyjemnością?

Tak, zdecydowanie ta praca jest dla pasją i przyjemnością. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła teraz robić coś innego. Kocham to, co robię, a grooming jest nierozerwalnie związany z moim życiem.

 

Jakie zawodowe wyzwania stawia sobie Pani w najbliższym czasie?

Z pewnością nadal będę startować w zawodach groomerskich w kraju i zagranicą. Mam głowę pełną pomysłów i bardzo sprecyzowane plany na przyszłość, choć nie chciałabym ich zdradzać, żeby nie zapeszać.

 

(248)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *