Strona główna Magazyn „Mój zwierzak ma nieświeży oddech” – sprzedaż preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej
0

„Mój zwierzak ma nieświeży oddech” – sprzedaż preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej

„Mój zwierzak ma nieświeży oddech” – sprzedaż preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej

Nieświeży oddech i kamień nazębny u zwierząt to zmora sporej grupy klientów sklepów zoologicznych. Jak więc „ugryźć” temat, by w pełni odczytać potrzeby właścicieli i samych pupili? Jak zwiększyć sprzedaż produktów do higieny jamy ustnej i jakich argumentów użyć, by była ona skuteczna?

TECH. WET. Agata Michniewicz

Z brzydkim zapachem z pyszczka u psa czy kota można walczyć na wiele sposobów. Wymaga to od właściciela zarówno anielskiej cierpliwości, jak i żelaznej konsekwencji. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów rynek zoologiczny oferuje wiele produktów wspierających zachowanie higieny jamy ustnej. Rola sprzedawcy natomiast to sprawne i pewne poruszanie się między nimi oraz pomoc w wyborze najlepszej broni do walki z problemami jamy ustnej.

Rozpoznanie problemu

Higiena jamy ustnej i konieczność jej zachowania dotyczy zwierząt każdej rasy i w każdym wieku. Można natomiast wyodrębnić grupy zwierząt, u których ten obszar wymaga zachowania szczególnej czujności i dbałości. Będą to:

  • szczenięta – które najłatwiej przyzwyczaić do wykonywania czynności higienicznych;
  • psy małych i miniaturowych ras – które mają skłonności do problemów z zębami ze względu na obciążenia genetyczne;
  • psy i koty w starszym i średnim wieku – których zęby są osłabione ze względu na wiek
    i zużycie;
  • psy i koty karmione głównie miękkim pokarmem – które nie mają okazji do mechanicznego ścierania kamienia nazębnego.

Tylko systematyczna, kompleksowa i konsekwentna pielęgnacja może uchronić zwierzę przed powstaniem lub pogłębianiem się problemów z zębami. Kłopoty zwiastują najczęściej subtelne objawy. Pojawia się nieprzyjemny oddech, a ząbki w koronie pokrywa warstewka kamienia w kolorze kawy z mlekiem. Na tym etapie właściciel za pomocą odpowiednich preparatów ma jeszcze szansę na zahamowanie toczącego się w pysku procesu. Jeśli natomiast zęby pokrywa już gruby, brązowy kamień, dziąsła są mocno różowe i bolesne – należy bezwzględnie udać się z psem do weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie. W zaawansowanym stadium chorobowym pojawia się ślinotok, niechęć do jedzenia oraz ogólne złe samopoczucie. Jako sprzedawcy możemy wtedy zaoferować garść produktów do stosowania po zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Będzie to znakomitą metodą na dłuższe zachowanie efektów podjętego leczenia.

Podstawowa higiena jamy ustnej

Pasty do zębów i żele

Pasta to klasyczny produkt do higieny jamy ustnej, który w połączeniu ze szczoteczką daje znakomite efekty. Warto zaznaczyć, że ze względu na zawartość fluoru do pielęgnacji zębów zwierząt nie wolno używać past ludzkich. Z punktu widzenia sprzedaży jest to dodatkowy argument, którym możemy się posłużyć w przypadku niezdecydowanych klientów. Na rynku mamy do dyspozycji pasty tradycyjne, do stosowania ze szczoteczką lub enzymatyczne, które nie wymagają jej użycia. Wariant bez szczotkowania doskonale sprawdzi się u zwierząt nieprzyzwyczajonych do manipulowania czymkolwiek w pysku. Ważnym aspektem w przypadku zwierząt jest również smak. Warto mieć
w ofercie co najmniej dwa warianty smakowe past – jeden typowo odświeżający, a drugi
o atrakcyjnym dla zwierząt smaku. Efekt świeżego oddechu zapewnią użyte w paście ekstrakty
z mięty, wyciąg z zielonej pietruszki lub olejek herbaciany. Jeśli natomiast klient ma na celu przyzwyczajenie zwierzęcia do pielęgnacji – zaoferujmy pastę o smaku mięsa.

Żele dentystyczne w odróżnieniu od past zazwyczaj są mocno skoncentrowane. Do pokrycia zębów wystarczy kilka kropli, co sprawia, że są nadzwyczaj ekonomiczne. Można używać ich zarówno
ze szczoteczką jak i bez niej. Mimo że większość producentów zaleca codzienne stosowanie żeli, aplikacja 2-3 razy w tygodniu jest wystarczająca. Będzie to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie poświęcać czasu na pielęgnację każdego dnia.

Szczoteczki do zębów

Ze względu na kształt i sposób użycia można wyróżnić szczoteczki:

  • nakładane na palec – dość precyzyjne i poręczne, zaproponujmy je właścicielom szczeniąt oraz psów, które nie są przyzwyczajone do czyszczenia zębów;
  • dwu- lub trójstronne – bardzo dokładne, ponieważ włosie obejmuje ząb z kilku stron, sprawdzą się u dorosłych i starszych psów, średnich i dużych ras;
  • z małą i dużą główką – pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów dużą główką z wierzchu oraz małą w zakamarkach, godna polecenia dla właścicieli wszystkich psów średnich i dużych ras.

Powierzchnia czyszcząca szczoteczek może być wykonana z syntetycznego włosia, gumy bądź łatwego w czyszczeniu silikonu. Zawsze warto zaproponować klientowi zakup kilku różnych szczoteczek, tak by samodzielnie mógł sprawdzić, która z nich będzie najodpowiedniejsza. W przypadku konkretnego rodzaju – zawsze polećmy zakup zapasowych sztuk. Szczoteczki przy częstym stosowaniu bardzo szybko się zużywają.

Preparaty dodawane do wody

Dobrym rozwiązaniem dla klientów, których zwierzęta nie lubią szczotkowania, są proszki lub płyny dodawane do wody, które szczególnie dobrze radzą sobie z nieprzyjemnym oddechem.
Są stosunkowo ekonomiczne i przede wszystkim łatwe do podania. Śmiało możemy je proponować jako uzupełnienie pasty czy żelu lub jako samodzielny preparat zapobiegający odkładaniu się płytki nazębnej.

Chusteczki

Ciekawym rozwiązaniem są także produkty do higieny jamy ustnej w formie chusteczek nasączonych żelem stomatologicznym. Ze względu na bardzo praktyczny sposób użycia warto mieć je w ofercie, np. dla klientów, którzy często podróżują ze swoimi pupilami. Dobrze sprawdzą się także
u szczeniąt i ras miniaturowych, u których mały pyszczek utrudnia dotarcie do zakamarków jamy ustnej.

Produkty uzupełniające

Nieświeży oddech u psa czy kota zazwyczaj wiąże się z kamieniem nazębnym. Może się również pojawić w przypadku wielu poważnych chorób wewnętrznych lub bardziej prozaicznie – po zjedzeniu ryby czy odchodów innych zwierząt. Niezależnie od przyczyny, z którą zmaga się właściciel, doraźną pomoc stanowią spraye odświeżające. Stosowane tak jak u ludzi – bezpośrednio do jamy ustnej, mogą być używane równolegle z innymi preparatami. Pamiętajmy o nich przy sprzedaży innych produktów do higieny zębów oraz naturalnych smakołyków.

W walce z kamieniem nazębnym i nieświeżym oddechem u zwierząt postarajmy się podchodzić
do klienta możliwie najbardziej kompleksowo.
Przy problemach z jamą ustną sprzedaż można uzupełnić o przysmaki dentystyczne, mieszanki uzupełniające z wapniem, twarde zabawki, kości
i suchą karmę, które w sposób mechaniczny wspierają usuwanie kamienia. Produkty stomatologiczne sprzedawajmy na zasadzie tworzenia całych kompletów, w których poszczególne elementy będą uzupełniały się wzajemnie. Uświadamiajmy klienta, jak ważnym aspektem jest dbałość o jamę ustną zwierząt i jak wiele problemów może przynieść jej zaniedbanie. Dzięki temu klient sam chętnie będzie sięgał po tego typu produkty, a nam dawał szansę na zwiększenie ich sprzedaży.

Higiena jamy ustnej zwierząt coraz ważniejsza – Honorata Denys, firma Recovet

Preparaty do pielęgnacji zębów i jamy ustnej zwierząt zajmują rokrocznie coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Właściciele zdają sobie sprawę z konieczności higieny zębów u ich podopiecznych. Ma to ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia zwierząt. Zauważalny trend to odchodzenie od tradycyjnych szczoteczek i gryzaków na rzecz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na rynku jest dostępnych coraz więcej preparatów do higieny w różnych formach.
Klienci bardziej niż ku tradycyjnym szczoteczkom i pastom skłaniają się ku preparatom w płynie stosowanym wraz z wodą do picia, preparatom w żelu, które wmasowuje się na dziąsła, nawilżanym ściereczkom, czyścikom z jonami srebra. Powodzeniem cieszą się preparaty na bazie cynku, jonów srebra, alg morskich, których stosowanie przynosi rewelacyjne rezultaty – rozpuszczanie kamienia i przeciwdziałanie osadzaniu się na zębach płytki bakteryjnej. Sklepy posiadają coraz szerszą gamę preparatów, by zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Wiadomo, iż jedni będą poszukiwali preparatów do samodzielnego oczyszczania, jak wielorazowych czyścików, czy jednorazowych, nawilżanych ściereczek, a inni prostszych rozwiązań do zastosowania z wodą bądź karmą. Wszystkich łączy jedno – oczekują fachowej porady, szczegółowej instrukcji stosowania produktów oraz wymiernych rezultatów: oczyszczenia zębów i odświeżenia oddechu zwierząt. Preparaty do pielęgnacji zębów i jamy ustnej zwierząt zajmują rokrocznie coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Właściciele zdają sobie sprawę z konieczności higieny zębów u ich podopiecznych. Ma to ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia zwierząt. Zauważalny trend to odchodzenie od tradycyjnych szczoteczek i gryzaków na rzecz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na rynku jest dostępnych coraz więcej preparatów do higieny w różnych formach.


(66)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *