Strona główna Magazyn Warto wiedzieć Karmy wegetariańskie dla psów i kotów
0

Karmy wegetariańskie dla psów i kotów

Karmy wegetariańskie dla psów i kotów

Coraz większe zainteresowanie opiekunów psów i kotów budzą karmy wegetariańskie oraz wegańskie. Czym jest wegetarianizm? Jest to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Dotyczy również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju

 

 

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

dietetyk zwierzęcy

Wegetarianizm może wynikać z różnych pobudek; etycznych, zdrowotnych, ekologicznych czy ekonomicznych, czyli zazwyczaj jest to świadomy wybór danego człowieka. Wegetarianizm to zjawisko społeczne, emocjonalne. Nie jest biologiczny. Należy o tym pamiętać, ponieważ najczęściej osobami, które próbują przestawić swojego psa czy kota na dietę wegetariańską są wegetarianie bądź weganie, którzy odrzucają spożywanie mięsa z pobudek etycznych. Psy i koty to zwierzęta mięsożerne i obce jest im ideowe odrzucenie pokarmu, do którego spożywania są biologicznie przystosowane. Coraz częściej dietą wegetariańską w żywieniu psów i kotów są także zainteresowane osoby chcące ograniczyć w żywieniu swojego pupila udział produktów pochodzenia zwierzęcego, które są postrzegane jako potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Pies to mięsożerca

Pies domowy (canis lupus familiaris) pochodzi od wilka szarego. Jest to ssak drapieżny z rodziny psowatych – udomowiona forma wilka szarego. Jednakże w porównaniu do mięsożernego wilka pies ewoluował w kierunku lepszej zdolności do metabolizowania węglowodanów i poleganiu na diecie uboższej w białko.

Jakie fakty przemawiają za mięsożernością psa?

– ostre zęby przystosowane do szarpania i rozrywania pokarmu

– pies nie przeżuwa pokarmu jak wszystko- i roślinożercy – najczęściej odrywa i połyka duże kawałki

– żołądek typowego mięsożercy, okrągły, wydzielający duże ilości kwasu solnego, potrafiący znacząco się rozszerzać, aby przyjąć sporą ilość pożywienia

– niskie pH w żołądku niezbędne do trawienia mięsa

Nie ma biologicznych wskazań do pełnego wegetarianizmu psów.

Zarówno pies, jak i kot to zwierzęta mięsożerne, ale to pies jest w stanie czerpać korzyści ze spożywania pokarmu roślinnego. Posiada więcej zębów przedtrzonowych i trzonowych, co wskazuje na to, że w jego diecie występuje więcej roślinnej treści niż u kotów.

Jeśli chodzi o diety wegetariańskie dla psów, to niech za przykład posłuży taki skład:
„suszone ziemniaki 41%, mączka z grochu 14% (naturalne źródło aminokwasów), białko ziemniaczane, olej słonecznikowy, drożdże (częściowo hydrolizowane), minerały, błonnik buraczany, błonnik jabłkowy 3%, białko roślinne (hydrolizowane), zmielony korzeń cykorii (naturalne źródło inuliny), zioła i owoce 0,1% (…), suszone algi 0,05%” oraz jako dodatki fizjologiczne minerały i witaminy. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów u psa żywionego tego typu pokarmem może rozwinąć się otyłość oraz cukrzyca. Karma ta nie będzie też odpowiednio zaspokajać potrzeb psów sportowych bądź pracujących.

Odpowiednio skomponowana i suplementowana dieta roślinna może w przyszłości okazać się rozwiązaniem żywieniowym dla właścicieli psów, którzy z powodów etycznych chcą zminimalizować zużycie produktów zwierzęcych w swoim otoczeniu. Ten model odżywiania może zaspokoić zapotrzebowanie na białko, aminokwasy i witaminy, ale nigdy nie będzie właściwy i będzie on pewnego rodzaju kompromisem.

Kot to w 100% mięsożerca

Świadczą o tym:

– ostre zęby, nieprzystosowane do rozcierania, żucia pokarmu

– brak enzymu amylazy ślinowej

– żołądek prosty, jednokomorowy, o hakowatym kształcie, wydzielający duże ilości kwasu solnego

– krótkie jelita, oraz krótki czas trawienia treści pokarmowych (2-6 godz.) charakterystyczny dla mięsożerców

Dodatkowo o zapotrzebowaniu kota na mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego decyduje jego niezdolność do syntezy tauryny w organizmie w dostatecznej ilości. Jest ona aminokwasem niezbędnym kotu do życia – do prawidłowej pracy serca, rozwoju kociąt i utrzymania zdrowia przez dorosłe koty. Jej niedobór może spowodować m.in.: zamieranie płodów, deformację urodzonych już kociąt, choroby serca, a w konsekwencji śmierć. Tauryna znajduje się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie bogate w ten aminokwas są myszy i stąd wynika upodobanie kotów do polowania na nie.

Przykładowy skład karmy wegetariańskiej dla kotów: „roślinne ekstrakty białkowe, zboża, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, drożdże, minerały, konserwowany witaminą E. Zawiera też taurynę i kwas linolowy”. Koty żywione dietą wysokowęglowodanową są narażone m.in.: na otyłość, cukrzycę, choroby wątroby i trzustki. Koty mają wysokie zapotrzebowanie na białko i nie są biologicznie przystosowane do tak dużych ilości węglowodanów w diecie. W świetle tych faktów uważam żywienie kotów karmami wegetariańskimi bądź wegańskimi za błąd i działanie na szkodę zwierzęcia.

Problemy z pokarmem roślinnym

Jak wyraźnie widać ani pies, ani kot nie są zwierzętami przystosowanymi do spożywania pokarmu pochodzenia roślinnego. Nie mają zapotrzebowania na węglowodany. Nie powinno więc dziwić, że w związku z tym karmy wegetariańskie charakteryzuje gorsza smakowitość oraz strawność. Zwierzę musi zjeść o wiele więcej takiej karmy niż mięsnej, więcej też wydala. Problemem są także składniki limitujące (witamina A, D, cynk, miedź, wapń, żelazo oraz niektóre aminokwasy) oraz czynniki antyżywieniowe w pokarmie roślinnym.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że badanie karm wegetariańskich gotowych w USA wykazało, że 6 z 23 nie spełniło wymagań AAFCO pod względem zawartości aminokwasów. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ żywienie dietą niedoborową może prowadzić do poważnych zaburzeń oraz chorób.

Z tego też powodu opiekun wprowadzający pupilowi dietę wegetariańską powinien mieć na uwadze, że może okazać się, iż zdrowie zwierzęcia będzie wymagało żywienia go produktami mięsnymi. Może to wywołać wewnętrzny konflikt u osoby, która podjęła decyzję o żywieniu psa bądź kota dietą wegetariańską z pobudek światopoglądowych.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo żywienia psów i kotów dietami wegetariańskimi jest nieudokumentowane. Decyzja o zmianie diety zwierzęcia powinna być poprzedzona analizą korzyści, jakie może przynieść, ale także rozważeniem, jakie reakcje niepożądane może wywołać. Dlatego zawsze warto doradzić wizytę u lekarza weterynarii oraz u dietetyka zwierzęcego, aby dobrać odpowiedni model żywienia dla danego zwierzęcia. Warto pamiętać, że dieta optymalna to dieta biologicznie odpowiednia, a taką dietą dla mięsożercy jest ta oparta o mięso (np. BARF) bądź wysokomięsne karmy. Istotne jest również, aby opiekun zwracał uwagę na to, czy jego zwierzę dobrze reaguje na taką dietę i nie utrzymywał jej jedynie z powodów ideowych, jeśli zwierzę źle się na niej czuje czy cierpi na rozmaite dolegliwości. Wegetarianizm i weganizm jest wyborem, i jest możliwy. U ludzi. Psy i koty należy żywić zgodnie z ich przystosowaniem biologicznym.

(545)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *