Strona główna Archiwum Karmy dla psów seniorów
0

Karmy dla psów seniorów

U każdego z pupili nadchodzi okres, kiedy zaczyna wkraczać z wieku dorosłego w dojrzały.

Przejście to oczywiście jest bardzo płynne i często niewidoczne lub trudno rozpoznawalne. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, że po przekroczeniu pewnego wieku, należy wprowadzić zmiany w żywieniu naszego pupila. Uzależnione jest to w dużej mierze od rasy psa.

Starzenie się psów

Psy starzeją się według zasady: im większy, tym szybciej osiąga wiek dojrzały. Jeżeli mamy mieszańca, to pomocna w przyporządkowaniu go do określonej kategorii będzie waga, jaką osiągnął w wieku dorosłym. Tak więc określa się, że rasy małe, osiągające w wieku dorosłym wagę do 10 kg, powinny zmienić swoją dietę po 8. roku życia. Dla ras średnich – a więc tych, które w wieku dorosłym ważą w granicach 11-25 kg – okres ten przychodzi ok. 7. roku życia. U ras największych, czyli tych, które jako dorosłe ważą od 26 do nawet 100 kg, przejście to następuje najszybciej – bo już po 5. roku życia. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości – tak jest np. wtedy, gdy suczka osiąga wagę w niższej kategorii niż pies – zawsze możemy zapytać lekarza weterynarii, jaką karmą należy żywić naszego pupila.

Żywienie

Wśród artykułów z najwyższej półki znajdziemy karmę dla psów starszych dostosowaną do każdej rasy i wielkości zwierzaka. Produkty te mają zwiększoną ilość składników lekkostrawnych w celu ochrony przewodu pokarmowego. Zwiększona jest w takich karmach ilość ryżu, a także mięsa wieprzowego o niskiej zawartości tłuszczu. Zawartość tłuszczu w karmach dla psów starszych musi być niższa ze względu na zauważalną w tym wieku mniejszą aktywność. Nie możemy jednak zupełnie pozbawić psa tego składnika – jest on bowiem niezbędny, by zwierzę otrzymało odpowiednią ilość kalorii oraz kwasów tłuszczowych, które mają ogromny wpływ na stan skóry i sierści, a także na ochronę nerek. Okazuje się, że prawidłowe zbilansowanie diety psa starszego, jeśli chodzi o kaloryczność posiłku, sprawia właścicielom duże kłopoty. Efektem tych problemów jest coraz większa ilość starszych psów, których ogólny stan zdrowia byłby mimo wieku całkiem dobry – gdyby nie nadwaga. Zwierzęta zaczynają mieć problemy ze stawami oraz z funkcjonowaniem organów wewnętrznych. Zwiększenie intensywności ćwiczeń fizycznych jest niemożliwe ze względu na to, że otyły pies szybciej się męczy, a nawet niewskazane z racji obciążenia dla stawów i serca. To z kolei powoduje, że odchudzanie może odbywać się tylko poprzez zmniejszenie kaloryczności podawanych posiłków, co nie zawsze jest proste. Zwłaszcza gdy zwierzę było przyzwyczajone do zjadania pokarmów w dowolnej ilości. Dlatego też karmy dla seniorów mają zwiększoną ilość błonnika, który daje uczucie sytości (choć karma jest niskokaloryczna). Niektórzy producenci oprócz podstawowej karmy dla psów starszych, opartej na kurczaku, proponują karmy z zawartością mięsa jagnięcego. Jest ono dobrym rozwiązaniem dla psów z problemami jelitowymi. Dodatkową korzyścią jest fakt, iż jagnięcina to mięso o zmniejszonej kaloryczności i mało alergizujące.

Problemy zdrowotne

Częstym problemem u starszych psów są zęby i choroby jamy gębowej. Dobrej jakości karmy są tak dostosowane wielkością i kształtem, aby ułatwić psu spożycie pokarmu. Zdarza się jednak, że psi seniorzy mają już tylko kilka zębów, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podawanie karmy mokrej. Obecnie w przedziale karm super premium wybór pożywienia w puszkach jest znacznie mniejszy niż wśród karm linii ekonomicznych. Można jednak wybrać coś dla naszego pupila i są to na szczęście dobrze przygotowane karmy pod względem smakowym – to ważne, ponieważ psy wraz z upływem czasu zaczynają robić się wybredne. Obniżają się także możliwości obronne psiego organizmu przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych, tj. bakterie, wirusy czy wszechobecne zanieczyszczenia. Czynniki te mogą prowadzić do produkcji wolnych rodników, odpowiadających za uszkodzenie komórek i materiału genetycznego – co w konsekwencji powodować będzie szereg chorób i jeszcze szybsze starzenie się organizmu. Dlatego też karmy dla psów starszych powinny zawierać przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki, których ilość w organizmie, niestety, wzrasta wraz z wiekiem. Warto więc zwrócić uwagę, by kupujący sprawdził, oraz polifenole otrzymywane na przykład z zielonej herbaty i winogron. Pobudzają one bowiem naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Ważne elementy

Dobierając karmę dla starszego psa, trzeba też zwrócić uwagę na zawartość soli mineralnych – zwłaszcza wapnia, fosforu i magnezu. Ich ilość w karmie dla seniorów musi być mniejsza niż w karmach dla psów dorosłych. Odwrotnie zaś powinno być w przypadku niektórych witamin – np. zawartość witaminy D3 i niektórych witamin z grupy B powinna być większa. W ostatnim czasie, o czym także warto wspomnieć, pojawiły się karmy posiadające certyfikat bioekologiczności. Oznacza to, że zostały wyprodukowane ze składników pochodzących z czystych ekologicznie regionów. Pokarm tej jakości dostarcza organizmowi mniejszej ilości wolnych rodników, które nie są korzystne dla zdrowia starszego psa. Analiza składu karm z niższej półki wykazuje, że przynajmniej generalne zasady przygotowywania diety dla starszych psów zostały zachowane. Przeszkadza tu jednak częsty brak zróżnicowania karmy dla psów o różnych wielkościach. To niezwykle istotny aspekt, bo zapotrzebowanie kaloryczne psów małych i dużych ras jest całkowicie odmienne. Najbardziej niekorzystne wydaje się jednak podawanie karm najtańszych, składających się z niskiej jakości składników pokarmowych. Każdemu klientowi sklepu, który posiada psa (nawet szczeniaka) warto wyjaśnić, że musi on zapewnić psu odpowiednie żywienie, i że na jego starość „pracuje” już od pierwszego dnia pobytu zwierzęcia w domu. Odpowiednia karma podawana szczeniakowi, a potem psu dorosłemu, dostosowana do wieku, wielkości i rasy pozwoli znacznie opóźnić wiek, w którym zwierzę będzie odczuwało efekty upływającego czasu. Trzeba więc zdać się na fachowe rady lekarzy weterynarii, prawdziwych hodowców lub przeszkolonego personelu sklepowego. Ludzie ci, kierując się swoimi doświadczeniami i wiedzą, pomogą w doborze odpowiedniej karmy.

(3186)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Weź udział w konkursie Zoologiczne Rewolucje!

 

Celem Konkursu jest nagrodzenie właściciela, który przeprowadzi najlepszą rearanżację wnętrza swojego sklepu zoologicznego lub jego części, zgodnie z wytycznymi zawartymi w skrypcie przygotowanym przez dra Marka Borowińskiego, Shop Doctora i prowadzącego III edycję Akademii Rynku Zoologicznego.

 

Zwycięzca otrzyma wyjątkową nagrodę w postaci audytu Shop Doctora, o wartości 2500 zł!

  Zobacz szczegóły

(3186)