Strona główna Magazyn Puls branży II Sympozjum Pupil Foods za nami
0

II Sympozjum Pupil Foods za nami

II Sympozjum Pupil Foods za nami

Drugie spotkanie z cyklu „zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących” odbyło się w dniach 6-8 października w Szklarskiej Porębie. Dniem wykładowym była sobota, jednak przygotowane przez organizatorów atrakcje rozpoczęły się już w piątek wieczorem

Trzydniowe seminarium otworzono uroczystą kolacją. Organizatorzy po raz kolejny zaprezentowali się z najlepszej strony, podejmując gości w sposób naprawdę imponujący. W piątek 6 października w niepowtarzalnym górskim klimacie hotelu Szrenicowy Dwór w Szklarskiej Porębie miało miejsce oficjalne powitanie gości, którzy w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze zostali podjęci ciepłym posiłkiem w ekskluzywnej hotelowej restauracji. Po wspaniałym wieczorze spędzonym na rozmowach i odpoczynku rozpoczęła się właściwa część sympozjum.

Prelekcje trwały od sobotniego poranka do godzin popołudniowych. W zamierzeniu organizatora spotkanie miało dostarczyć zainteresowanym wiedzy na różnorodne tematy związane ze zdrowiem i dobrostanem psów i kotów w kontekście ich odpowiedniego żywienia. Sympozjum zgromadziło specjalistów z dziedziny medycyny weterynaryjnej, rehabilitacji oraz żywienia zwierząt, a także behawiorystów, zoofizjoterapeutów, handlowców i hodowców psów. Zagadnienia wygłoszone podczas wykładów dotyczyły zagrożeń związanych z nadmierną masą ciała psów w kontekście metabolicznym, jak i behawioralnym. Poruszono temat leczenia otyłości, wpływu na dobrostan zwierzęcia i przyczyn występowania tego, niestety powszechnego już, zjawiska.

Cykl wystąpień otworzył wykład Karoliny Hołdy z Wydziału Nauk o Zwierzętach w SGGW w Warszawie, która przedstawiła definicje nadwagi i otyłości, sposoby leczenia pod względem żywieniowym oraz czynniki związane z występowaniem nadmiernej masy ciała u psów, głównie w kontekście relacji opiekuna ze zwierzęciem. Z prelekcji dowiedzieliśmy się, że otyłość to obecnie największy problem zdrowotny u zwierząt towarzyszących. Jest bowiem powiązana z szeregiem innych zaburzeń: zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, zapalenia trzustki, chorób dolnych dróg moczowych, nowotworów, nadciśnienia, dysfunkcji nerek czy chorób stawów (to ostatnie schorzenie zostało szczegółowo omówione w jednym z kolejnych wykładów).

Konsekwentną kontynuacją podjęcia tej tematyki było wystąpienie behawiorystki, lekarza weterynarii Agnieszki Janeczek, znanej telewidzom TVP 1 z popularnego programu „Psi psycholog”. Prelegentka wykazała, jak często przyczyna otyłości zwierzęcia leży w postępowaniu jego właściciela. Jednym z przykładów jest zbyt częste podawanie jedzenia czy różnych przysmaków, czyli ”dzielenie się”  resztkami z własnego stołu.

Dr Katarzyna Pęzińska-Kijak, specjalistka w zakresie diagnostyki termograficznej i rehabilitacji zwierząt, zaprezentowała wykład pod tytułem „Otyłość – pierwszy stopień do schorzeń stawów. Jak rehabilitować psa otyłego?”. Prelegentka  zwróciła uwagę na fakt, że właściciele psów często nie mają świadomości, ze ich pupil jest otyły. Wyjaśniła, w jaki sposób można samemu określić kondycję ciała psa czy stan jego otłuszczenia: u normalnego psa nie powinno być widać żeber, ale kładąc ręce z obu stron klatki piersiowej, powinniśmy je łatwo wyczuć i policzyć.

Ważnym elementem drugiego specjalistycznego sympozjum z cyklu „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących” było końcowe wystąpienie dr n. wet. Agnieszki Kurosad z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która przedstawiła wyniki badań dotyczące wprowadzanej na rynek karmy suchej z linii PUPIL PREMIUM – ”idealna sylwetka”.

Drugie Sympozjum z cyklu „Zbilansowane żywienie podstawą zdrowia zwierząt towarzyszących” cieszyło się dużym zainteresowaniem. Spotkania takie stanowią idealną okazję do zaprezentowania aktualnej wiedzy naukowej oraz wymiany wzajemnych doświadczeń i poglądów. Niewątpliwie jest to płaszczyzna wspólnych zainteresowań specjalistów i uczestników w zakresie wszelkich aspektów dotyczących zdrowia, dobrej kondycji i żywienia zwierząt towarzyszących.

 

(94)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *