Strona główna Magazyn Marketing Storytelling w mediach społecznościowych
0

Storytelling w mediach społecznościowych

Storytelling w mediach społecznościowych

Storytelling w mediach społecznościowych W branżach, w których liczą się emocje, nie ma jednego doskonałego sposobu na pozyskanie klienta. Nawet doświadczeni marketingowcy nie wahają się eksperymentować, wykorzystując koncepcje zaprojektowane specjalnie z myślą o marketingu. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest storytelling, jak stworzyć wciągające story i dlaczego miałoby ono pomóc w prowadzeniu Twojego biznesu

Mateusz Karatysz, redaktor naczelny, wykładowca CDV

Czym jest storytelling?

To koncepcja marketingowa, która polega na budowaniu relacji z odbiorcami poprzez wpływ na ich wyobraźnię i emocje za pomocą opowieści. W końcu nic nie zapada w pamięć tak bardzo, jak emocjonująca historia z bohaterami, z którymi możemy się utożsamiać i ich przygodami, pełnymi nagłych zwrotów akcji. Storytelling pozwala zatem na zamianę treści, które chcemy przekazać w historię, która posiada specyficzną strukturę – zasadniczo znaną nam chociażby z bajek.

Jak stworzyć story?

Budując angażującą opowieść, trzeba pamiętać o kilku etapach jej tworzenia. Dobre story powinno składać się z trzech następujących po sobie etapów: powinno zawierać wstęp, w którym odbiorca zapoznaje się z głównymi bohaterami i problemami, z którymi muszą się zmierzyć w dalszej części historii; rozwinięcie, w którym bohaterowie mierzą się z problemami i dzięki własnemu geniuszowi oraz np. odpowiednim produktom udaje się im przezwyciężyć trudności; zakończenie, które zawierała morał, potwierdzający przypuszczenia bohatera.

Tworząc story, należy pamiętać nie tylko o budowaniu napięcia historii, ale i o tym, by język tej opowieści został dopasowany do grupy odbiorców. Inaczej opowiada się historię o produktach dla dzieci, a jeszcze inaczej o produktach dla właścicieli zwierząt.

Dobrze opowiedziana historia powinna również stale odnosić się do emocji odbiorców. Za pomocą story zamieniamy tradycyjną sprzedaż na opowieść o rozwiązywaniu codziennych problemów, z którymi zmagają się nasi klienci.

Tworząc opowieść pamiętaj o:

 1. Historii – stwórz wstęp, rozwinięcie i zakończenie, przez które przeprowadzi odbiorców bohater.
 2. Emocjonalnym zabarwieniu – odwołuj się do podstawowych emocji, które większość ludzi jest w stanie nazwać. Według Paula Ekmana należą do nich:
 3. przyjemność
 4. zaskoczenie
 5. strach
 6. gniew
 7. obrzydzenie
 8. smutek
 9. Przesłaniu – po co i o czym opowiadasz? Co jest w twoim produkcie/usłudze wyjątkowe?

Jakie jedno zdanie z Twojej historii powinno zostać zapamiętane? 

Storytelling w Twoim biznesie

Jeśli zastanawiasz się wciąż, jak wykorzystać koncepcję storytellingu w swoim biznesie, możesz zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących tego, o czym historia powinna opowiadać:

 • o sobie?
 • o produkcie?
 • o firmie?
 • o miejscu, które chcesz pokazać innym?

Być może to właśnie Ty będziesz bohaterem własnej historii, w której pokażesz innym, jak rozwiązujesz codzienne problemy zawodowe za pomocą produktów, które sprzedajesz?

Gdzie publikować story?

Jeżeli Twoje story jest już gotowe, czas zaplanować sposób i miejsce, w którym będzie ono publikowane.

Story to historia. Nie jest to jednorazowa opowieść, a ciąg wydarzeń podzielony na odcinki, który wprowadza odbiorców w kolejne etapy przygód bohatera. By opowiadać swoje story, nie potrzeba dużych środków. Popularnym kanałem komunikacji są media społecznościowe – Facebook, Instagram, a najlepiej YouTube. Przygotuj kalendarz publikacji, prezentuj odcinki swojej opowieści o stałej porze w zaplanowane dni. Zaproś na oglądania swoich znajomych i pozwól, by wciągnęła ich Twoja historia.

Wybicia:

Nie masz pomysłu na bohatera? Skorzystaj z jednego z wielu archetypów – zbioru cech charakterystycznych dla danej postaci, które znajdziesz np. na www.poradnikpisania.pl Zastanawiasz się nad strukturą swojej opowieści? Sprawdź koniecznie, czym jest monomit i odkryj drogę, którą podąży Twój bohater

(0)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close